Bitcoin (BTC)’i Bu Hafta Neler Bekliyor? İşte Bilinmesi Gerekenler

300

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 25 bin doların yakınında gezinirken her gün yeni hareketlerle yatırımcıları şaşırtmaya devam ediyor. BTC’de görülen en ilginç hareket ise, son zamanlarda kripto para biriminin dolaşımındaki belirgin düşüş.

BTC fiyatını baskılayan faktörler

Santiment’ten alınan verilere göre, lider kripto para birimi, Ekim 2021’den Haziran 2022’ye kadar sağlıklı bir dolaşım oranı izledi. Buna rağmen, Temmuz ayındaki fiyat artışı, BTC’nin dolaşımındaki bu düşüşle aynı zamana denk geldi. Bununla birlikte, Temmuz ve Ağustos 2022’de görüldüğü gibi fiyat geri dönüşleri, BTC biriktirme konusundaki “kaybetme korkusu” belirgin olduğundan dolaşımda bir sıçramaya neden oldu. Buna, önceki satıcıların tekrar ticarete başlama istekliliği de yardımcı oldu. Bu geri dönüşlerin bir talep yaratacak kadar güçlü olmaması da mümkündür. Diğer engel, BTC ticaretini engellemeye devam eden kalıcı enflasyon korkuları olabilir. Bu bağlamda, analitik firması Santiment şunları söyledi:

Ağustos, Eylül 2021’den bu yana dolaşımda piyasa değerine göre ilk düşüş eğilimini gösteriyor. Bu düzelene kadar 30 bin dolara hızlı bir toparlanma biraz şaşırtıcı olurdu.

bitcoin
Ayrıca kripto piyasasında iki ana hat boyunca balina birikiminde bir değişiklik oldu. Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Bitcoin ve Tether balinaları, 2022’deki arzlarına kıyasla düşük bir arz tutmaya devam ediyor. 100 ila 10 bin BTC arasında tutan adresler, 10 ay önceki yüzde 49.5’e (ATH) kıyasla toplam arzın yüzde 46,1’ine sahip. Bununla birlikte, Tether balina holdingleri arasında küçük bir artışa tanık olunduğundan bir değişiklik var. 100.000 ile 10 milyon USDT arasında tutan adresler, Tether arzının yüzde 0,6’sını cüzdanlarına geri ekledi. Ek olarak, geçen yıl boşalttıkları arzın yüzde13’ünü biriktirmek için uzun bir yolu var.

Bitcoin şimdi nereye gidiyor?

Yatırımcılar arasındaki FUD hissiyatında Temmuz ayından bu yana fiyat artışına yol açan bir artış oldu. Son 14 haftanın 12’sinde, yatırımcılar çeşitli sosyal platformlarda BTC’ye karşı normalden daha olumsuz oldu. Tarihsel olarak konuşursak, olumsuz bir kitle hissiyatı, genellikle kalabalığın genel hissine ters düştüğü için fiyat artışı şansını artırır. Öte yandan, son zamanlarda daha büyük bir adres grubunun kar ettiğini de görebiliriz. Analitik firması Glassnode’a göre, kârlı adres sayısı (7d MA) son zamanlarda aynı dönüm noktasına 15 Ağustos’ta ulaştıktan sonra 17 Ağustos itibariyle üç ayın en yüksek seviyesi olan 26.704.683’e ulaştı.

bitcoin

Son raporlar, BTC sahipleri arasında ileride çok önemli olduğunu kanıtlayabilecek yeni değişen sahiplik modelini zaten göstermiştir. Bu rapora göre, Bitcoin’i düşük maliyetli temel sahiplerinin eline bırakan müteakip bir birikim gerçekleşti. Bunun gelecekte piyasada etkisi olacak mı, kripto alanındaki herkes için bekleyen bir oyun olmaya devam edecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak ambcrypto
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku