Herkes Bitcoin (BTC)’den Eşit Pay Alsa Kişi Başı Ne Kadar BTC Düşer?

335

Bitcoin hala dünyanın en değerli kripto para birimidir. Kripto ilk çıktığında, sadece çok az sayıda insan bunu biliyordu. Bu durum, bu erken benimseyenlerin çok fazla BTC biriktirmelerini sağladı. Erken benimseyenler için aynı zamanda yıllar sonra gelen yatırımcılara karşı avantaj sağlıyor. On yıldan fazla bir süre sonra bugün bile, dünya nüfusunun Bitcoin hakkında bilgisi olan yüzdesi, toplam nüfusa kıyasla hala çok küçük.

Bitcoin arzının tamamlanması için ne kadar BTC kaldı?

Yine de üretilen 21 milyon Bitcoin (BTC)’in 18 milyonundan fazlası çeşitli yatırımcılar tarafından çıkarıldı ve sahiplenildi. Dünyanın geri kalanının yetişmesi için sadece 2,2 milyonun biraz üzerinde BTC kaldı. Veriler, Bitcoin hakkında bilgi sahibi olan kişilerin sayısını %10’un altına koyduğundan, bu hala 7 milyar insanın henüz BTC hakkında bilgi sahibi olmadığı anlamına geliyor.

Bitcoin madenciliği tahminleriyle, son Bitcoin 100 yıl kadar daha çıkarılmayacak. Dolaşımdaki BTC’nin çoğuna zaten sahip olunduğundan, bu kripto para birimine sahip olma konusunda yaklaşık 7 milyar insanı dezavantajlı duruma getiriyor. Peki ya gezegendeki her bir kişiye eşit bir dağılım olsaydı? Bir kişi ne kadar BTC alır?

Bitcoin’i İnsanlara Eşit Olarak Dağıtmak

Dolaşıma girmesi gereken sadece 21 milyon Bitcoin var. Şu anki 7,8 milyarlık dünya nüfusunu ele alırsak, bu sayı, her bir kişiye giden 0,0027 Bitcoin olacak. Bu hesaplamada, unutulan anahtarlar/şifreler nedeniyle kaybedilen BTC miktarı ve hatta ölen coin sahipleri bile hesaba katılmaz. Zaten, sonsuza kadar kaybolduğu söylenen BTC arzının yaklaşık %20’si var. Yani bunu hesaba katmak sayıyı daha da aşağıya çekecektir. Kripto para birimleri genellikle maksimalistler tarafından eşitsizliği çözmenin bir yolu olarak sunulur. Yine de eşitsizlik kripto dünyasında hala var. Bu sadece bir fırsat meselesi değil, aynı zamanda insanların söz konusu fırsattan yararlanabilecek durumda olmaları meselesidir.

Veriler, dünyadaki internete erişimi olan insan sayısını 4,66 milyar olarak gösteriyor. Bu, dünyanın sadece %59,5’inin Bitcoin satın alabilmek ve sahip olabilmek için gerekli olan internete erişebildiği anlamına gelir. Bir başka ilginç veri noktası ise dünyada akıllı telefona erişimi olan insan sayısı. Şu anda dünyanın yarısından azı akıllı telefona erişebiliyor. Bu nedenle dünyanın yaklaşık yarısı için Bitcoin’i duymak bile yeterli değil. Kripto para birimlerini satın almak ve tutmak için cihazlara erişim bir sorun olmaktadır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Bitcoinist.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku