Rapor: İtalyan Mafyası En Çok Bu Kripto Para Birimlerini Tercih Ediyor!

125

İtalya İçişleri Bakanlığı’nın raporuna göre, İtalyan mafyası, Güney Amerikalı kokain kaçakçılarıyla yapılan büyük para anlaşmaları da dahil olmak üzere suçlarını gizlemek için Bitcoin (BTC) ve Monero (XMR) kullanıyor. Ülkede, son dönemde kripto para birimleri mercek altında.

Ülkenin en büyük mafyası ”Ndrangheta” kripto para kullanıyor

Alman gazetesi Zeit tarafından yayınlanan haberde, bakanlık tarafından yayınlanan altı aylık rapora göre, asırlık Mafya ailelerinin karanlık ağ ve kripto para birimleri tarafından sunulan yeni fırsatları nasıl değerlendirdiğini ayrıntılarıyla anlattı. Bakanlık, özellikle kokain ticaretine yoğun şekilde dahil olan ve ülkenin en tehlikeli mafya grubu olan Calabrian ‘Ndrangheta’nın, ağır darbe alan Kolombiyalı kartellerle başa çıkmak için kripto pararı kullandığını bildirdi.

Güney Afrikalı Genç Mühendis 20 Bitcoin Tutan Cüzdanın Anahtarını Sildi
 

Ancak “dünyanın en güçlü Mafya grubu” olarak etiketlenen Ndrangheta, yeni keşfedilen kripto para trendinde yalnız değil. İsmini vermek istemeyen İtalyan bir yetkili, Alman basın ajansı DPA’ya “Mafyalar da dahil olmak üzere tüm suç örgütlerinin bu araçları kendi işleri için kullandıklarını belirtti. Resmi olarak açıklanan kripto paralar, hızlı işlemlere izin veriyor ve Mafya’nın suç unsuru olduğuna ikna eden “bir tür anonimlik sunuyor”.

Anonimlik nedeniyle birçok suç için Bitcoin ve Monero tercih ediliyor

2017 yılında, İtalyan senatör Lucrezia Ricchiuti, Ndrangheta’yı kumar imparatorluğunu genişletmek için Bitcoin’i kullanmakla suçladı. Zeit’e göre, İtalyan yetkililer bu yılın Nisan ayında 20’den fazla Nijeryalı çete Black Axe üyesine baskın düzenledi. Polis, şebekeinin lider kripto para birimi Bitcoin ile sahte kredi kartları satın aldığından şüpheleniyor. 2019’da Toskana polisleri, dark web’den satın alınan uyuşturucu için Bitcoin’i kabul ettikleri iddiasıyla dört Ukraynalıyı tutuklamıştı.

Kayıp Bitcoin Sayısı Yeni Zirveye Ulaştı: Sınırlı Arz Faktörü Fiyatı Etkiler mi?
 

Derin veya karanlık web terimi, genellikle google, yahoo veya bing gibi normal arama motorları aracılığıyla erişilemeyen internet katmanını ifade eder. Yetkililer, bu yılın başlarında insanların derin ağa yönelme sebebinin sadece uyuşturucu olmadığını keşfetti. Nisan ayında İtalyan polisi, eski kız arkadaşını öldürtmek için kiralık katil tutmaya çalışan 40 yaşındaki bir adamı tutukladı. Şüphelinin kiralık katile kripto para ödemesi yaptığı bildirildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Protos.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku