Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH)’un 3 Yıllık Korelasyonu Sona Erebilir!

60

Yeni Delhi merkezli bir otomobil satıcısı olan Anish Saxena, 2020’de kripto para birimlerine yatırım yaparak “inanılmaz” karlar elde etti. 33 yaşındaki işadamı, pandemi döneminde işsiz kaldıktan sonra, Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerine yatırım yaparak hayata tutunmaya çalıştı. Bitcoin ve Ethereum, 2018’den bu yana büyük ölçüde senkronize hareket ediyor ve kripto yatırım portföylerinin risk oranını artırıyor.

Bitcoin ve Ethereum portföydeki riski artırıyor!

Saxena, yatırım portföyünün yaklaşık yüzde 80’ini Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH)’a tahsis ettiğini ve sermayesinin geri kalanının Polygon, Dogecoin (DOGE) ve Chainlink’s LINK’e dağıtıldığını açıkladı. Kripto para yatırımı, Saxena’a büyük karlar sağladı. Ancak, Mayıs 2021 çöküşünden sonra parasının büyük bir kısmını kaybetti. Saxena şunları söyledi:

 Hala kârdayken, kârımın yüzde 50’den fazla düştüğünü görmek, yatırımlarımın büyük bir kısmını nakde çevirmeme neden oldu.

Saxena gibi perakende trader’lar, en baskın iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum’a aşırı güvenmeleri nedeniyle kayıplar yaşadı. Ekonomi ve kullanım durumları açısından farklı olsa da, her iki kripto para da aynı yönde hareket etme eğiliminde. Yakın tarihte, kayıpları ve karları iyi senkronize görünüyordu; bu, yatırımcıların boğa trendleri sırasında yatırımlarının hızla büyüdüğünü görebileceklerini ancak aynı zamanda yükseliş trendi tükendiğinde ve düşüşe geçtiğinde çok şey kaybetme riskiyle karşı karşıya olduklarını gösteriyor. Çok varlıklı aracı kurum eToro’da kripto para analisti Simon Peters şunları vurguladı:

Eğer bu kusursuz bir kripto portföyüyse, o zaman, elbette, birbiriyle yüksek oranda ilişkili iki kriptoya sahip olmak portföye risk katıyor. Portföy, iki kripto paranın art arda kazanç elde etmesiyle bir ayda olağanüstü performans görebilirken, kriptolar birlikte düştükçe kötü bir ayda büyük düşüşler görebilirsiniz.

ETH güncellemesi BTC ile olan korelasyonu azaltacak

Öte yandan, fiat-kripto ağ geçidi sağlayıcısı Banxa’nın kurumsal iletişim başkanı Liam Bussell, kripto para traderları için Bitcoin ve Etherum likidite destekleri olarak adlandırdı. Yaptığı yorumda yönetici, Dogecoin’deki ve NFT projelerindeki rallilere atıfta bulunarak, traderların ilk iki kripto para piyasasındaki ilk kazançlarını orta ve düşük sermayeli dijital varlıklara yatırım yapmak için kullandığını söyledi.  Ek olarak, Peters traderlara ve yatırımcılara, sermayelerinin iyi bir bölümünü hisse senetleri, emtialar ve sabit getirili menkul kıymetler/fonlar dahil olmak üzere geleneksel finansal araçlara tahsis ederek kripto para yatırım risklerini dengelemelerini tavsiye etti.

Bu arada Peters, Ethereum ağının Proof of Work (iş kanıtı)’tan Proof of Stake (hisse kanıtı)’e geçişinin Bitcoin ile ilişkisini sınırlayabileceğini hatırlattı. Ethereum Improvement Proposal 1559 olarak adlandırılan ve yaklaşan Ethereum Blockchain güncellemesinde yer alan temel özelliklerden biri deflasyondur ve kullanıcılardan toplanan işlem ücretlerinin bir kısmını yakmayı amaçlamaktadır. Kripto para eğitim yayını Coinmonks’a göre bu, her yıl dolaşımdaki arzdan en az 1 milyon ETH tokenını silebilir ve böylece varlığı daha da kıt hale getirebilir. Bitcoin, yeni yayınlanan arz oranını her dört yılda bir yarı yarıya azaltarak benzer bir kıtlık sergiliyor. Kripto para biriminin 21 milyon tokenlık sınırlı bir arz sınırı vardır. Peters şunları ekliyor:

ETH’ye olan talep, o zamandaki stake ödül getirilerine bağlı olarak değişebilir ve bu da ETH’nin fiyatını diğer kriptolardan bağımsız olarak daha yüksek veya daha düşük seviyelere çıkarabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku