Steve Jobs’un Yarım Asır Önceki İş Başvurusu NFT Olarak Satışa Çıktı!

55

Kripto para piyasasında yüksek volatilite ve regülasyon belirsizliği yaşanırken yatırımcılar ve koleksiyoncular, Blockchain teknolojisinin son yenilikleri arasında yer alan NFT’lere ilgi göstermeye devam ediyor. NFT’ler koleksiyonculuk sektörüne yeni bir boyut kazandırırken, popüler bir akım haline gelmeyi başardı. Daha önce devasa fiyatlara satılan NFT kervanına ilginç bir örnek daha eklendi. Apple şirketinin kurucusu ve akıllı telefonların gelişimine öncülük eden Steve Jobs’ın bir iş başvurusu NFT olarak satışa sunuluyor.

Belge hem NFT hem de fiziksel olarak satışa sunuluyor

1973 tarihli bu belgeye sahip olan girişimci belgeyi hem NFT hem de fiziki olarak da satışa çıkarıyor. Böylelikle koleksiyoncuların hangisine  nasıl bir bedel biçeceği de gözlemlenmiş olacak. İngiltere‘de satışa sunulan iş başvuru formu daha önce çeşitli müzayedelerde açık artırmaya sunulmuş. Bu açık artırmalar sonucu form 2017’de 18.750 dolara, 2018’de 174.757 dolara ve 2021 Mart ayında 222.400 dolara satıldı.

Formda Steve Jobs’ın resmi yer almıyor. Fakat, bu koleksiyon parçasının kimliği doğrulanmış bir ürün olduğu belirtiliyor. Müzayedenin organizatörü Olly Joshi başvuru formunun fiziksel ve NFT versiyonları için yan yana teklifler alarak satışı ilginç hale getirmeyi planlıyor. Açık artırma 21 Temmuz tarihinde başladı. 7 gün sürecek olan müzayedeye katılmak için her iki forma özel ayrı satış alanları belirleniyor. Fiziki ürün için fiyat vermek isteyen alıcılar Snoofa uygulaması üzerinden müzayedeyi takip edebilecekler. Başvuruyu NFT olarak sahiplenmek isteyen alıcılar ise bu alanda popüler bir platform olan Rarible sitesinde tekliflerini sunabilecekler.

Steve Jobs’a ait eşyalar büyük ilgi görüyor

Müzayede, Jobs’a bağlı koleksiyonların değerini yansıtmanın yanı sıra, NFT çılgınlığının hala sürdüğünün bir kanıtı. Sektörün yıldızının sönmesi beklenirken, bazı kişilerin NFT’lere daha fazla ilgi göstermeye devam ediyor. Bu dijital “sahiplik” sertifikaları, insanların son birkaç ayda  ödediği inanılmaz meblağlar sayesinde bir sansasyon haline geldi. Bir dijital sanat eseri 69 milyon dolara satılarak bir anda manşetlere oturmuştu. Diğer dijital sanatçılar ve müzisyenler de NFT’lerden para kazanıyor.

NFT Çılgınlığı Sona mı Erdi? İşte Çarpıcı Güncel Veriler!
 

Steve Jobs’ın değerli belgesinin ne kadara satılacağı merak konusu oldu. Ancak Apple kurucu ortağına bağlı diğer hatıralar geçmişte rekor fiyata satıldı. İmzaladığı bir dergi, eski bir sözleşme ve hatta bir bornoz ve elektrikli tıraş bıçağı için insanlar on binlerce dolar teklif etti. Deri ceketi 2016’da 22.400 dolara satıldı. Belgenin NFT olarak satışa sunulması dijital çağın sanata sunduğu hizmeti yansıtıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın

Kaynak Cnet.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku