Ekonomi Profesörü: Bitcoin (BTC) El Salvador’da Felakete Yol Açacak!

35

Johns Hopkins Üniversitesi ekonomi Profesörü Steve Hanke, El Salvador‘un Bitcoin (BTC)’i ulusal bir para birimi olarak yasallaştırma kararını eleştirerek ve  bu hareketi ekonomik aptallık olarak nitelendirerek, böylesi radikal bir girişimin ekonomiyi çökertici sonuçlara yol açacağı konusunda uyarıda bulundu.

Ekonomik kriz ve suç unsurları

Kitco News’e konuşan Hanke, yasal para birimi olarak dolara dayanan El Salvador’un potansiyel olarak tam bir ekonomik çöküş yaşayacağını kaydetti. Ülkenin yerel para birimi olmadığı için, El Salvador’un para tükenme tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

El Salvador Volkan Enerjisi İle Bitcoin (BTC) Madenciliği Yapacak!
 

Ekonomist, kripto para birimini nakde çevirmek isteyen diğer ülkelerdeki Bitcoin sahiplerinin Güney Amerika ülkesine akın ederek, ülkede dengesiz bir para politikası ortaya çıkacağını vurguladı. Bitcoin’in ödeme aracı olarak kullanılmasına karşı çıkan Hanke, El Salvador’un tarihi kararının arkasında suç unsurlarının olduğunu iddia etti ve şunları ekledi:

Tıpkı bir elektrikli süpüre gibi, bütün dolarları emecek ve satacaklar ve bunun sonunda ekonomi çökecek. Bu yüzden bu kadar aptalca bir girişim bir felaket olur. Ülkede para olmayacağı için ekonomiyi tamamen çökertme potansiyeline sahip. Yerli paraları yok.

El Salvador ve Bitcoin: felaket ve saçmalık

Hanke’ye göre, Bitcoin yasal bir para birimi olarak yasallaştırılmış olsa da, amaçlanan hedeflere hizmet etmeyebilir. Ekonomist, çoğu vatandaşın banka hesaplarına erişimi olmadığında kripto para birimlerini yasal ödeme aracı olarak tanıtmayı saçma buluyor.  Ayrıca Hanke, suç güçlerinin Panama ve Paraguay gibi diğer Güney Amerika ülkelerindeki politikacıları Bitcoin’i yasallaştırmaya zorlayabileceği konusunda uyardı. Eğer bu ülkeler de El Salvador’u takip ederse, felaket olacağını iddia etti.

Hanke’nin bu konudaki görüşü, daha fazla ülkenin El Salvador’u takip edeceğine inanan Dijital varlık kredi şirketi Celsius Network CEO’su Alex Mashinsky’den farklı. Mashinsky’ye göre, Bitcoin benimsemesi Brezilya ve Nijerya gibi yüksek nüfuslu ülkelerde gerçekleşirse, 2021’de değer muhtemelen 160 bin dolara yükselecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Finbold.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku