Bitcoin (BTC) Dominance Değeri 2017 Yılı İle Aynı Grafiği Çiziyor!

112

İçinde bulunduğumuz boğa sezonunun Bitcoin Dominance grafiği, 2017 yılında yaşanan boğa sezonundakine şaşırtıcı derecede bir benzerlik gösteriyor. Pek,i bu grafiğe göre BTC fiyatı nasıl hareket edebilir? 12 Mayıs’tan bu yana piyasalarda meydana gelen düzelme nedeniyle, Bitcoin Dominance değeri devasa dalgalanmalar gösteriyor. Düşüş hızının ciddi şekilde ivme kazanmasından önce, BTC hakimiyeti Ocak ayında gördüğü  yüzde 70 değerinden, Mayıs ayında yüzde 40’ın altına kadar çekilmişti. Bu noktada, BTC Dominance değeri 2018 yazından bu yana en düşük seviyesindeydi.

Para akış modeli

Eğer tarih tekerrür ederse, içinde bulunduğumuz piyasanın durumu, altcoin sezonun hızla yükseldiği 2017 yazına eşdeğer. Bitcoin, 2017 aralığında ulaştığı yaklaşık 20 bin dolarlık fiyat zirvesinden ise hala birkaç ay uzakta. Elbette Bitcoin fiyatının 2017 boğa sezonu ile aynı grafiği çizeceği kesin olarak söylenemez. Peki, BTC Dominance için olası senaryolar nelerdir ve bu, piyasalar için ne anlama gelir?

Para akışı modeli, piyasaların hangi yöne gidebileceğinin potansiyel bir tahmincisi olarak öne çıkıyor. Model, paranın itibari paradan önce Bitcoin’e aktığını, oradan da önce büyük altcoin’lere, sonra orta ölçekli altcoinlere, ardından küçük altcoin’lere yöneldiğini gösyeriyor. Para buradan sonra tekrar Bitcoin’e ve son olarak da tekrar itibari paraya geçiş yapar.

2017’de yaşananları harfi harfine özetliyor

Bu model, 2017 yılında yaşananları neredeyse harfi harfine özetliyor. Hatta o zaman, bu durum Bitcoin’in yıl sonuna doğru hızlı bir şekilde artış kaydetmesiyke iki kere yaşanmıştı. Dolayısıyla, 2017 senaryosu kendini tekrar ederse, BTC Dominance değeri, lider kripto para biriminin fiyatı tekrar yükselişe geçesiye kadar artmaya devam edebilir. Ardından altcoin sezonunun hız kazanmasıyla, Bitcoin Dominance değerinde tekrar bir düşüş yaşanabilir.

Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi: BTC Bu Sefer 30 Bin Doların Altına Düşebilir!
Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi: BTC Bu Sefer 30 Bin Doların Altına Düşebilir!

Dominance grafiklerinin şaşırtıcı benzerliklerinin yanı sıra, altcoin piyasalarının davranışıve gidişatı da tarihsel döngülere göre performans gösterebileceklerine dair bazı göstergeler sunuyor. Eğer 2017 döngüsü tekrarlanırsa, 2021’de altcoin piyasası yeni zirvelere ulaşmaya devam edebilir. Mayıs ayında gözlemlenen performans bu konuda fazla umut vermese de, uzun vadeli trendlere göre BTC ve daha geniş piyasaların iyi bir performans göstermeyeceğine dair henüz hiçbir şey yok. FTX ve Alameda Research CEO’su Sam Bankman-Fried bu konu hakkında şunları söyledi:

Uzun bir ayı piyasasına girersek, 2018-2019’da olduğu gibi BTC hakimiyetinin artmasını beklerim. Ancak şu ana kadar gördüğümüz düzeltme bunu tetiklemek için yeterli değil.

Bitcoin kurumsal yatırımcıların odak noktasında

2017 boğa sezonu ile günümüzde tanık olduğumuz boğa sezonu arasındaki en önemli fark, kripto para piyasalarındaki kurumsalların varlığı. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar, dev şirketlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Dogecoin (DOGE) gibi neredeyse tüm düşük değerli kripto paralar ve meme coinler de dahil olmak üzere altcoin piyasaları, bireysel traderlar ve yatırımcılar tarafından yönetiliyor.

Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi: BTC'de Yaşanan Düzeltme Sona mı Erdi?
Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi: BTC’de Yaşanan Düzeltme Sona mı Erdi?

Bitcoin Dominance grafiği incelendiğinde, kripto para birimlerine kurumsal ilginin artmaya başladığı 2020 yılının sonlarında büyük bir artış yaşandı. Dominance değeri ocak ayına kadar yükselmeye devam etti.

Son Bitcoin dominanca artışında kurumların rolü var

BTC Dominace değerinde görülen son artışın arkasında da kurumların olabileceğine dair bazı kanıtlar var. 21 mayıs günü balinaların, fiyatlar 36 bin doların altındayken 5,5 milyar dolar değerinde BTC satın aldığı ortaya çıktı. İki gün sonra kripto para hedge fonları MVPQ Capital, ByteTree Asset Management ve Three Arrows Capital da dipten alış yaptıklarını doğruladı.

Analist Yorumladı: Son Düşüş, Bitcoin İçin En Kötünün Habercisi Mi?
Analist Yorumladı: Son Düşüş, Bitcoin İçin En Kötünün Habercisi Mi?

Dolayısıyla, Bitcoin’in ani hakimiyet toparlanmasının piyasa döngülerine göre hareket etmeme, bunun yerine indirimli BTC’yi toplayan kurumsal balinalardan etkilenme ihtimali var.

Kurumsal şirketler ne kadar etki yapabilir?

Kurumsal şirketlerin piyasaya girişi, 2017’deki boğa sezonuna kıyasla BTC Dominance grafiğinde ne ölçüde bir fark yaratabilir? Belki de kurumlar ve bireysel yatırımcılar arasındaki en önemli fark, kurumların mevcut piyasa koşullarını takip etme ve buna göre riskten kaçma olasılıklarının çok daha yüksek olmasıdır. Bu nedenle, yatırımcılar riskli alternatiflerden uzaklaşmayı seçtikçe BTC hakimiyeti artıyor.

Bununla birlikte, son dönemde sıkşça karşılaştığımız “dipten satın alma” haberlerine dayanarak, yatırımcıların kripto para sektöründen uzaklaştıklarını varsaymak için hiçbir neden yok gibi görünüyor. Ayrıca, BTC’ye olan ilginin hala artmakta olduğu raporlarda görüldüğü gibi, son haftalardaki piyasa kaosundan etkilenmeyen bir artış beklentisinin olduğunu da söylemekte fayda var.

Bu nedenle, eğer BTC’ye olan kurumsal ilgi devam ederse ve kripto paralar ile ilgili duyguyu olumsuza çevirecek büyük bir kötü haber gelmezse, para akışı modelinin bir kez daha oynaması ihtimali hala var. Eğer tarih tekerrü ederse, yatırımcılar bir kez daha büyük sermayeli altcoin’lere doğru geçişe başlamadan önce BTC hakimiyetinde bazı artışlar gerçekleşecebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku