Bitcoin (BTC) Balonu Kademeli Olarak Patlayacak: Ekonomistten Uyarı!

0 221

Amerikalı ekonomist ve kripto para eleştirmeni Nouriel Roubini, daha fazla kurumun Bitcoin (BTC)’i bir değer deposu olarak biriktirmesine rağmen, Bitcoin’in asla ‘dijital altın‘ statüsüne ulaşamayacağını söyledi.

Yoğun olarak altın haberleri yapan Kitco News’e konuşan Roubini, Bitcoin (BTC’)in hiçbir faydası olmadığını, altın gibi kullanım durumlarından yoksun olduğunu ve fiyat dalgalanmasının dijital para birimini mükemmel bir değer deposu olma statüsünü ortadan kaldırdığını iddia etti. Nouriel’e göre altın, yüksek enflasyon ve mali kriz durumlarında zaman içinde istikrarını kanıtladı. Roubini şunları açıkladı:

Bitcoin (BTC)’in herhangi bir getirisi yok. Herhangi bir kullanıcısı olmaması, bir ödeme aracı bile olmaması nedeniye,  istikrarlı bir değer deposu değildir. Faydası yok. Kimse Bitcoin’i takı olarak takmıyor; böyle kullanımı olmayan bir şeyi nasıl fiyatlandırırsınız? Bunun temel değeri nedir? Diğer varlıklar için, onları değerli kılan bir dizi ekonomik temeliniz vardır. Bence Bitcoin’in dijital altın olduğu fikri mantıklı değil. Ve bu arada, spekülasyon riski olduğunda, Bitcoin diğer riskli varlıklardan daha fazla çakılır.

Bitcoin balonu kademeli olarak patlayacak

Roubini, Bitcoin ve kripto paraların bir balon olduğunu ve yakında patlayacağını savunuyor. Bu jital varlıkların, 2 trilyon dolarlık bir piyasa değerine sahip olmasına rağmen finans sektörünü etkilemeyeceğini savunuyor. Ekonomist, balon patlarsa, esas olarak bireysel yatırımcıları etkileyeceğini söyledi.

Ek olarak, Roubini, kripto para ve Bitcoin sektörünün çöküşü için başka bir tetikleyici olarak borsa düzeltmesi gibi diğer birkaç faktörü gösterdi. Ekonomist, sektörün de esas olarak düzenlemeler nedeniyle bir satış yaşamasını beklediğini sözlerine ekledi. Balon patlamasının kademeli olacağını belirtiyor.

CBDC’ler en büyük rakip

Geçmişte dijital varlıkları  bir saadet zinciri projesi olarak adlandıran Roubini, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) ortaya çıkmasının kripto para birimlerini ortadan kaldıracağını ekledi. Roubini, CBDC’lerin özel sektörde bile daha geniş kullanım alanıyla kriptolardan daha üstün olacağını belirtiyor.

Microstrategy CEO’su Michael Saylor, geçmişte Bitcoin (BTC)’in mükemmel bir değer deposu olduğunu söylemişti; dolayısıyla varlığın önümüzdeki yıllarda nasıl bir fiyat hareketi izleyeceği merak konusu. MicroStrategy, dijital para sektöründe öncü bir kurumsal yatırımcı.

Roubini Macro Associate CEO’su ve New York Üniversitesi profesörü olan ekonomist Nouriel Roubini, risk varlıklarındaki değerlemelerin artmaya devam ettiğini ve bu durumun, sermayenin altın gibi savunma amaçlı varlıklara döndürülmesi argümanını potansiyel bir piyasa düzeltmesinden önce güçlendirdiğini söyledi. .

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku