Yıllık Enflasyon Yüzde 16’yı Aşarken Türkler Bitcoin’e (BTC) Yöneliyor

0 27

Türkiye’deki Bitcoin (BTC) işlem hacmi, ülkedeki artan enflasyon oranının ardından artış kaydetti. Ülkedeki enflasyon oranı son 6 ayda yüzde 16 artarak, birçok Türk’ü alternatifi değer deposu arayışına soktu.

Sadece birkaç hafta önce, Türk Liarası’nın değeri Merkez Bankası başkanı görevden alındıktan sonra yüzde 15 düştü. Analistler, merkez bankasının düşen kredibilitesinden sonra, bunun, ülkenin enflasyon üzerindeki potansiyel etkisi konusunda uyarıda bulunmuşlardı. Yeni yönetim de herhangi bir köklü değişiklik getiremediği için, cumhurbaşkanı Erdoğan, eski merkez bankası başkanı Naci Ağbalı kovma kararından ötürü eleştirildi.

İran, Arjantin ve Venezuela da dahil olmak üzere, artan enflasyon nedeniyle büyük bir finansal kargaşayla karşı karşıya kalan birçok ülke, kazançlarının değerini korumalarına yardımcı olacak bir köprü para birimi olarak Bitcoin’e yöneldi. Mali kargaşanın çoğu, hükümetin yolsuzluğu ve izlenen yanlış ekonomik politikalardan kaynaklanıyor.

Finansal Açıdan Sorunlu Ülkeler Bitcoin’e Yöneliyor

Türkiye, ulusal itibari paranın değerindeki düşüşün ardından Bitcoin’e yönelen ilk ülke değil. Şu anda Türklere göre daha kötü enflasyon kriziyle karşı karşıya olan İran, çok sayıda uluslararası ticaret yaptırımından ötürü Bitcoin’e yöneldi. Enflasyonyüzde 30’un üzerine çıktığı için ülkede Bitcoin işlem hacmi yükseldi. Hükümet ayrıca ülkedeki kripto madenciliğini bol miktarda temiz enerji kaynağı ile düzenledi.

Pek çok Güney Afrika ülkesi ciddi mali sorunlarla karşı karşıya ve nüfusun çoğunluğu geleneksel bankacılık yapısından yoksun durumda, bölgedeki birçok ülkede Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin kullanımı arttı. Arjantin, yerel fiat değerinde yüzde 50 düşüşe yol açan hiperenflasyon nedeniyle geçen yıl Bitcoin ticaretinin ivme kazandığı başka bir ülkedir.

Kurumlar ve Fortune 500 şirketlerinin Bitcoin’e yatırım yapması, bu boğa sezonunda yatırımcıların altın yerine giderek daha fazla Bitcoin’i tercih etmesine neden oldu. Bununla birlikte, Bitcoin, mevcut boğa sezonu başlamadan önce bile mücadele eden ülkelere yardım etmeye devam etti. BTC’nin merkezi olmayan yapısı, tam teşekküllü bir altyapı veya borsa olmasa bile, eşler arası platformlar kullanılarak takas edilebildiği için önemli bir rol oynar.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku