Dünya Bankası’ndan Çarpıcı Altın ve Gümüş Açıklaması!

0 149

Dünya Bankası, önemli piyasalardaki talep sorunu nedeniyle için 2021 ve 2022’de altın fiyatının düşmeye devam edeceğini tahmin ediyor.

Kurumun Nisan emtia raporu, 2021’de altının ons başına ortalama 1.700 dolar’dan işlem göreceğini belirtti. 2022’de Dünya Bankası analistleri, değerli metalin ons başına ortalama 1.600 dolar’dan işlem görmesini bekliyorlar.

Şu anda, değerli metal ons başına 1.800 dolar sınırını aşmaya çalışıyor. Özellikle, mevcut altın fiyatı, geniş emtia piyasasından daha düşük işlem görerek analistlerin beklentilerinin tersine gitti.

Ancak Dünya Bankası, emtia fiyatlarının çoğunun salgın öncesi seviyelerin üzerinde olduğuna dikkat çekiyor. Kurum, diğer değerli metallere kıyasla, altının 2021 yılında, özellikle gelişen ekonomi ve artan tahvil getirileri nedeniyle zayıflayan yatırım talepleri nedeniyle yüzde 4 düşeceğini söyledi.

Dünya Bankası, önümüzdeki yıl beklenen bir düzeltme ile 2021’de tüm metal ekosistemi fiyatının yüzde 30 artacağını belirtti. Bankanın analistleri şunları söyledi:

“Daha yüksek reel getiri, altını yatırımcılar için daha az çekici hale getiriyor. Altın destekli borsa yatırım fonları da son aylarda keskin bir düşüş gösterdi ve merkez bankaları altın alımlarını azalttı. Fiziksel talep 2020’deki önemli düşüşten sonra toparlanıyor ancak salgın öncesi seviyelerin oldukça altında kalıyor ”

Gümüş Fiyatı Yükseliyor

Gümüş fiyatlarının, artan endüstriyel talebin etkisiyle 2021’de yüzde 22 artması bekleniyor. Ortalama olarak, gümüş fiyatlarının bu yıl ons başına 25 dolar’dan işlem görürken, önümüzdeki yıl ons başına 22 dolar’a düşmesi bekleniyor. Banka, gümüşün ilk çeyrekte fiyatının yüzde 24 artmasından sonra büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Dünya Bankası analizi, kilit pazarlardan biri olan Hindistan’da altın fiyatının düşmesinin ardından geldi. Ülkenin sıkı karantina önlemleri nedeniyle, çoğu mağaza talebin düşmesi nedeniyle kapalı kaldı. Bu nedenle, daha fazla bayi ons başına yaklaşık 2 dolarlık bir indirimle altın satıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku