Bitcoin Ayı Piyasasında… Ancak Bu Defa Çok Başka…

1.006

Kriptoarena.com olarak da da bildirdiğimiz gibi, Bitcoin (BTC), Kasım ayının en yüksek seviyelerinin yüzde 73’ün üzerinde değer kaybederken, lider kripto para birimi kesinlikle bir ayı piyasasına girdi. Ancak bu defa içinde bulunulan ayı piyasası, diğerlerine benzemiyor. İşte nedeni…

Teknik göstergeler Bitcoin için üzücü bir tablo çiziyor

Bitcoin bir ayı piyasasında. Ancak bazı makroekonomik faktörler , bu ayı piyasasını 2020 ve 2018’de görülenlerden farklı kılıyor ve toparlanmanın zamanlamasını zorlaştırıyor. Bu ayı piyasası aynı zamanda kripto piyasalarının 2 trilyon doları aşan tarihin en kötü düşüşlerinden birini yaşadığını da gördü. Teknik açıdan bakıldığında, zincir üstü veri ve araştırma firması Glassnode’un yakın tarihli bir raporu, Bitcoin’in geçmiş ayı piyasalarından önemli ölçüde daha büyük olan tarihteki en büyük sermaye çıkışını yaşadığını gösteriyor.

bitcoin

Kripto para piyasasının yaklaşık yüzde 43’ünü oluşturan token, gerçekleşen fiyatının çok altında işlem görüyor ve bu da çoğu yatırımcının token’i zararda tuttuğunu gösteriyor. Bitcoin 21.400 dolar civarında işlem görüyor ancak hızla iyileşmeyi teşvik edebilecek birkaç faktör var gibi görünüyor Glassnode, Bitcoin fiyatlarının önceki ayı piyasası kayıplarının üst sınırı civarında olmasına rağmen, diğer teknik faktörlerin daha fazla piyasa sıkıntısı gösterdiğine dikkat çekti.

BTC baskı ile karşı karşıya kalabilir

Lider kripto para birimi, 200 günlük hareketli ortalamasının o kadar altına düştü ki, tarihteki işlem günlerinin sadece yüzde 2’si hiç olmadığı kadar kötü durumda. Bu aynı zamanda çok daha düşük değerlemelerde meydana geldi. Glassnode’a göre, spot fiyatlar şu anda gerçekleşen fiyata göre yaklaşık yüzde 11,3 indirimde ve bu da ortalama yatırımcıların artık zararda olduğunu gösteriyor. Böyle bir senaryo, önceki ayı piyasalarında bir dip göstermişti. Ama burada durum pek öyle görünmüyor. Sermaye çıkışları da BTC için en kötü durumda, 2020 COVID-19 çöküşünden bile daha fazla. Artık 2021-22 Bitcoin ayı piyasasının tarihin en önemli olmasa da önemlilerinden biri olduğunu kesin olarak iddia edebiliriz.

Çöküşü Bilen Analist Anlattı: Bitcoin İçin Yolun Sonu Görünüyor mu?

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Bitcoin, önceki Federal Rezerv yürüyüş döngülerinde işlem görmüş olsa da, bu popüler bir yatırım aracı olarak ilk döngüsü. Aynı zamanda, token’in yaygın enflasyon ve durgunluk riskleri ile ilk büyük buluşması. Token başlangıçta etkili bir enflasyon koruması olarak alınmıştı. Ancak 2022’de bu rolde büyük ölçüde başarısız oldu . Fed, faiz oranlarını en azından yıl sonuna kadar tutmaya karar verirken, Bitcoin’in baskı altında kalması bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku