Bitcoin 27 Bin Dolarda: Analistten Kritik Açıklama Geldi!

2.987
Bitcoin (BTC), verilerin ABD enflasyonunun Nisan ayında beklenenden daha yüksek olduğunu göstermesinden birkaç dakika sonra Çarşamba günü 30 bin doların altına düştü. BTC, an itibariyle 27.587 dolardan işlem görüyor.

 

Analist: Enflasyonun kontrol altına alınması için, Biden yönetimi daha fazla adım atacak

Bitcoin, gün içi en yüksek seviyelerinden yüzde 10’un üzerine düştü. Diğer önde kripto para birimleri de ivme kaybetti. Ethereum 1.890 dolara düşerken, Binance Coin yüzde 16, Ripple ise yüzde 20 düşüş kaydetti. Enflasyon verisinin yüksek gelmesi, dolar endeksi (DXY)’nin yeni rekor seviyesini görmesi, hisse senedi piyasalarındaki devam eden düşüş ve FED’in şahin görünümü BTC fiyatının düşmesinin arkasındaki arkasındaki nedenler olarak sıralanabilir. TÜFE verileri Mart ayındaki yüzde 8.5’lik değerden daha düşük olsa da, enflasyonun zirveye yaklaştığını gösterirken, enfasyonun kontrol altına alınmasının düşünülenden çok daha uzun süreceğini gösteriyor.

 

AvaTrade baş piyasa analisti Naeem Aslam, ”Yüksek enflasyon, aynı zamanda ABD Federal Rezervinin ve diğer merkez bankalarının bu yıl sürekli olarak faiz oranlarını artıracağı anlamına geliyor. Bu, kripto piyasaları için kesinlikle olumsuz bir senaryo. ABD TÜFE verileri, rakamlar enflasyonun düşmeye yakın olmadığını gösterdiğinden, trader’lar arasında büyük endişe yarattı. Rakamlara bakıldığında, enflasyonu kontrol altına almak için sadece Fed’in değil, Biden Yönetimi’nin de çok daha fazlasını yapması gerektiği görülüyor.” ifadesini kullandı.

Bitcoin fiyatı, daha fazla düşebilir

 BTC, Fed’in geçen hafta faiz oranlarını artırmasının ardından zaten baskı altındaydı. Bu yeni gelişmeyle, tokenin 28 bin düşmesi muhtemel. Bu daha da fazla satış baskısını tetikleyebilecek bir hareket. Uzun bir gevşek para politikası döneminin ardından enflasyon bu yıl yükseldi. Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan ekonomik şoklar da bu konuyu alevlendirdi.
Fed’in para politikası, bu yıl kripto para piyasasını etkiledi ve BTC’nin rekor seviyelere yakın seviyelerden yüzde 50’den fazla düşmesine neden oldu. Toplam kripto piyasası değeri de bu yıl 800 milyar doların üzerinde düştü ve şu anda 1.4 trilyon dolar civarında bulunuyor. Trader’lar bu yıl daha yüksek faiz oranları için yeniden pozistonlarını ayarladıklarından, kripto piyasası şimdi muhtemelen daha fazla baskıya maruz kalacak.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku