Binance CEO'su Uyardı: Sızıntı Var, Bunu Yapın!

Binance CEO’sundan Önemli Uyarı: Şu Anda Yatırım Yapmayın!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), yatırımcıları, şu anki düşüş içerisinde olan piyasaya yatırım yapmamaları konusunda uyarıyor.

“Dipten satın al”

Kripto para fiyatları çok düşükken , Microstrategy’den Michael Saylor ve Tesla’dan Elon Musk gibi sektör figürleri bu yıl “dipten satın al” kripto trendini popülerleştirdi. Ayrıca, ilk kez alıcılar için yatırım yapmak adına iyi bir zaman gibi görünebilir. Ancak piyasa, en büyük kripto para borsalarından biri olan FTX’in geçen haftaki ani çöküşünün ardından şu anda benzeri görülmemiş bir çalkantıdan geçiyor . Geçen bahardan bu yana kripto para fiyatlarını aşağı çeken bir kripto kışı ile birleşti. Bu birleşme yüzünden piyasa belirsizlik ve düşük tüketici güveniyle dolu. Bu nedenle, para kaybetmeye hazırlıksız olan yeni yatırımcılar şu anda kriptodan oldukça uzak durmalıdır. En azından, sektörün kalan en güçlü liderlerinden birinin tavsiyesi bu.

Binance CEO'sundan Önemli Uyarı: Şu Anda Yatırım Yapmayın!

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), “Önümüzdeki hafta veya gelecek ay için ihtiyacınız olan parayı kullanıyorsanız kriptoya yatırım yapmamalısınız. Yalnızca uzun süre ihtiyacınız olmayan ihtiyari nakit kullanmalısınız.” CZ bu konuşmayı, Pazartesi günü Twitter’da canlı yayınlanan bir “Bana Her Şeyi Sor” oturumunda yaptı. Zhao, FTX’in çöküşü ve kriptoya olan güvenin düşmesinin ardından piyasanın, onu özellikle deneyimsiz yatırımcılar veya yeterli fonu olmayanlar için elverişsiz hale getiren “yüksek oynaklık ve öngörülemezlik” döneminde olduğu konusunda uyardı. CZ şu sözleri ekledi:

“Çok deneyimli, çok olgun, çok özgüvenli değilseniz ve riski kaldıramıyorsanız, çoğu kişiye bu süreyi beklemesini tavsiye ederim.”

Kripto kaosu

Beklenmedik FTX çöküşü, kripto dünyasında bir hesaplaşmaya yol açtı. Blockchain analitik şirketi CryptoQuant’a göre, geçen hafta yatırımcılar, erimenin ardından borsalardan en popüler iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ether’de 6 milyar doların üzerinde para çekti . Üstelik, Reuters’in bildirdiğine göre , FTX’te depolanan 1 milyar ila 2 milyar dolar arasındaki fonlar hafta sonu kayboldu. Bu bir hacklemenin sonucu olabilecek bir izinsiz girişti . FTX çöküşü, bu yıl borç verme platformları Celsius ve Voyager Digital’i de içeren bir dizi yüksek profilli kripto başarısızlığının sonuncusu. Genel olarak, kripto para birimi piyasa değeri Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığından beri kripto endüstrisi 2 trilyon doların üzerinde değer kaybetti.

Binance CEO'sundan Önemli Uyarı: Şu Anda Yatırım Yapmayın!

Kripto para biriminin sıkıntılı durumu, ABD’nin en iyi finansal düzenleme savunucusu Dennis Kelleher ve daha önce kripto para birimini “zührevi bir hastalık” ile karşılaştıran Warren Buffett’in sağ kolu olan Berkshire Hathaway başkan yardımcısı Charlie Munger de dahil olmak üzere, uzun süredir şüphecileri teknolojiyle ilgili hayal kırıklıklarını dile getirmeye teşvik etti . Kelleher ve Munger gibi eleştirmenler, volatilitesini, spekülatif doğasını ve kripto şirketlerinin opak eğilimlerini gerekçe göstererek yıllarca kriptoya yatırım yapılmamasını tavsiye ettiler. AMA’sı sırasında Zhao, Binance’i, FTX’i Adalet Bakanlığı ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından federal soruşturma konusu yaptığı bildirilen yanlış yönetilen müşteri fonları suçlamalarından da uzaklaştırmaya çalıştı. FTX ve Bay Bankman Fried’in yapmakla suçlandığı gibi, şirketin “kullanıcı varlıklarını asla alıp üçüncü bir tarafa vermeyeceği” için kullanıcıların Binance’e güvenmeye devam etmesi gerektiğini söyledi. Zhao ayrıca ekledi:

“Kredimiz yok. Borcumuz yok. Kimseye borcumuz yok. Platformdan kredi de vermedik”

Binance: “Yeniden inşa edelim”

Gerilemeye rağmen, Zhao geçen hafta kripto piyasasının özellikle daha fazla düzenlemenin yardımıyla  hala “kendini iyileştirebileceği” konusunda ısrar etti. Bu görüş diğer birkaç piyasa lideri tarafından da paylaşılıyor. Pazartesi günü Zhao , Twitter’da Binance’te likidite sorunlarıyla karşı karşıya olan veya FTX çöküşünün dalgalanma etkilerinden başka şekilde etkilenen kriptoyla ilgili gelecek vaat eden projeleri finanse etmeye ve desteklemeye yardımcı olacak yeni bir “endüstri kurtarma fonu” duyurdu. Ve ekledi:

“Kripto gitmiyor. Biz hala buradayız. Yeniden inşa edelim”

Binance CEO'sundan Önemli Uyarı: Şu Anda Yatırım Yapmayın!

Daha önce kriptoarena.com olarak paylaştğımız üzere geçen hafta Zhao ve Binance , şirketi satın alma teklifinde bulunarak bocalayan FTX’i neredeyse kurtarıyordu . Ancak şirketin defterlerini inceledikten ve mali sorunlar bulduktan sonra Binance teklifini geri çekti . New York Times’ın Pazartesi günü yayınlanan bir haberine göre, Bankman Fried daha sonra Zhao ve Binance’in FTX’i satın almayı gerçekten planlamadığını varsaydığını söyledi . Bankman-Fried’in Times’ın bildirdiğine göre çalışanlara gönderdiği bir mesajda şunlar yazıyordu:

“Cam bir eve taş atmamalıyım, bu yüzden biraz kendimi tutacağım. Şunu söylemek dışında: Muhtemelen anlaşmayı gerçekten yapmayı hiç planlamadılar.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Binance CEO’sundan Önemli Uyarı: Şu Anda Yatırım Yapmayın!