Dikkat: FTX'ten Sonra Duran O Bitcoin Borsası Tehlikede!
Dikkat: FTX'ten Sonra Duran O Bitcoin Borsası Tehlikede!

Dikkat: FTX’ten Sonra Duran O Bitcoin Borsası Tehlikede!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para ekosisteminde yaşanan bir takım sorunlar ve piyasalardaki uzun süreli düşüş, Bitcoin borsaları zor durumda bırakmaya devam ederken, iflas ve işlem dondurma haberleri ardı ardına geliyor. Hong Kong merkezli bir kripto para firması da bu süreçte büyük zorluklar yaşıyor. Hong Kong borsası Salı günü yaptığı açıklamada, AAX’in bu haftanın sonunda yeniden açılıp açılmayacağının, borsanın daha fazla sermaye artırıp artırmayacağına bağlı olduğunu ve bunun başarısız olması durumunda firmanın yasal işlem yapmak zorunda kalabileceğini bildirdi. İşte ayrıntılar…

Bitcoin borsası ayakta kalabilmek için yatırım arıyor

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Hong Kong merkezli Bitcoin borsası AAX, isimi açıklanmayan bir “üçüncü taraf ortağın” başarısızlığının, herhangi bir ödeme yapmadan önce müşteri bakiyelerini manuel olarak doğrulaması gerektiği anlamına geldiğini söyleyerek Pazar günü geçici olarak kapandı. Ancak yapılan bu açıklamalar değişti ve şirketin web sitesinde yayınlanan yeni bir açıklamada, sermaye açığı tehlikesiyle karşı karşıya oldukları duyuruldu. Şirket operasyonlarını sorunsuz sürdürmek için fazladan yatırım arıyor. Kripto para borsası AAX tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

Bu hafta sonuna kadar ek sermaye bulabilirsek, AAX her zamanki gibi hizmetlerine devam edebilecektir. AAX, operasyonları yeniden başlatmak için finansman sağlayamazsa, varlıkların dağıtımını güvence altına almak ve sağlamak için yasal prosedürleri başlatmayı taahhüt eder.

bitcoin

Bitcoin borsası AAX hiçbir fondan ödün verilmediğini ve varlıkların bilgisayar korsanlarının tehdidi altında olmadığını söyledi. Ayrıca işlemleri durdurmasının ardından yaptıkları ilk açıklamada belirtilen nedenleri yanlış beyan etmiş olabileceklerini itiraf eden şirket şunları söyledi:

AAX uygulamasındaki askıya alma işlemini ‘üçüncü bir tarafla ilgili sorunlara’ bağlayan ilk bildirimimiz, kötü niyetli aktörlerle ilgili sorunlarla karşı karşıya kaldığımızda daha iyi ifade edilebilirdi.

AAX, FTX’ten etkilenmediğini iddia ediyor

Hong Merkezli borsa, mühendislerin bilgisayar korsanlarının AAX’in hassas verilerini hedef aldığını öne süren anormallikleri tespit ettiğini de belirtti. Pazar günü, AAX, çalkantılı piyasaları yaşanan bu olayların bir nedeni olarak gösterdi. Ancak Alameda Research’ün bilançosundaki sıkıntıları duyurulduktan sonra sonra başlayan bir kırılmanın ardından iflas başvurusunda bulunan kripto borsası, FTX’ten etkilendiğini reddetti.

bitcoin

Salı günü erken saatlerde yapılan bir açıklamada, AAX, 2.000 kullanıcının ara sırasında tanıtılan geçici bir sistem kullanarak para çekme talebinde bulunduğunu ve manuel prosedürlerin mevduatların iade edilmesinin daha fazla zaman alacağı anlamına geldiğini söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Dikkat: FTX’ten Sonra Duran O Bitcoin Borsası Tehlikede!