Avrupa Birliği’nden Tartışmalı Kripto Para Yasası: Anonimlik Kalkıyor!

23

Avrupa Birliği’nin yürütme kolu görevi gören Avrupa Komisyonu, kara para aklama faaliyetlerini engellemek için anonim cüzdanların ve kripto para birimi transferlerinin daha sıkı düzenlenmesini teşvik eden yeni yasa teklifini ortaya koydu.

AB, kripto paralar üzerindeki denetimini artıtıyor: Kara para aklama ve terörizm!

Temmuz ayın başlarında, Avrupa Komisyonu yetkililerinin kripto para birimi sektörüne daha sıkı bir denetim uygulamaya hazır olduğu ortaya çıktı. Bu, 20 Temmuz’daki resmi duyuru ile doğrulandı. Yeni yasa teklifine göre komisyon, kripto para işlemlerini gerçekleştiren firmaların, hesap sahibinin adı, adresi, hesap ayrıntıları, doğum tarihi ve alıcıların adları gibi tanımlayıcı bilgileri almasını önerdi. Bu mevzuatın amacı kara para aklama ve terörizmin finansmanını engellemek. Raporda şu ifadeye yer verildi:

Bugünün değişiklikleri, Bitcoin gibi kripto varlık transferlerinin tam izlenebilirliğini sağlayacak ve kara para aklama veya terör finansmanı için olası kullanımlarının önlenmesine ve tespit edilmesine izin verecek.

Teklif ayrıca, AB AML/CFT kurallarının tüm kripto para birimlerine tam olarak uygulanacağı için anonim kripto cüzdanlarının yasaklanacağını da belirtiyor. Esasen Komisyon, Avrupa Birliği içinde elektronik transferlerde zaten geçerli olan Mali Eylem Görev Gücü’nün “seyahat kuralı”nı kripto paralara genişletmeyi önerdi. Yaklaşan yeni kurallar hakkında yorum yapan Komisyon Üyesi Mairead McGuinness, kripto  varlıklarına “kara para aklamanın en yeni yollarından biri” olarak atıfta bulundu ve bu kuralların tüm kripto sektörü için geçerli olacağını iddia etti.

Düzenlemeler sektöre fayda sağlayacak

Yayın ayrıca, kara para aklamayla mücadele için AB’de anonim banka hesaplarının zaten yasak olduğunu belirtiyor. Avrupa Komisyonu, kuralların “bu tehditleri ele almak ve uluslararası standartlara uymak arasında doğru dengeyi bulmak ve endüstri üzerinde aşırı bir düzenleyici yük oluşturmamak için tasarlandığını” söyledi. Yeni politikaların uygulanması durumunda kripto para savunucularının bu yasa teklifine tepki göstermesine rağmen, komisyon, tekliflerin aslında sektörün gelişimini artırmayı amaçladığını, çünkü “güncellenmiş, uyumlu bir yasal çerçeveden yararlanacağını” öne sürüyor.”

Avrupa Parlamentosu ve AB devletleri, yasa taslağı üzerinde son sözü söyleyecek, yani resmi olarak yasalaşması en az iki yıl sürebilir. Amerika Birleşik Devletleri politika yapıcılarının, kullanıcıların anonimliğini kaldırcak benzer bir kripto para cüzdanı kuralı getirmeye çalıştığını hatırlamak önemli. Ancak planlar, Joe Biden’ın Ocak ayında göreve başlamasından kısa bir süre sonra masaya yatırıldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın

Kaynak Zycrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku