Amerikan Paranoyası Sahnede: Pekin Olimpiyatlarında Dijital Yuan Kullanımı Yasaklanabilir

14

Üç Cumhuriyetçi senatör, Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi’ne (USOPC) ABD’li sporcuların Çinde gerçekleşecek olan Pekin kış olimpiyatlarında, dijital yuanı kullanma konusundaki endişelerini dile getiren bir mektup yazdı. Senatörler, Çin’in dijital casusluk niyetini dile getirdiler. Çin, dijital yuan ile  küresel çapta CBDC yarışını önde götürüyor.

Dijital yuan casusluk amaçlı kullanılacak!

Cumhuriyetçi senatörler, Çin’in yaklaşmakta olan 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nda Amerikan sporcularını gözetlemek için merkez bankası dijital para birimini (CBDC) kullanacağından korktuklarını dile getirdiler. Senatörler Marsha Blackburn (R-Tenn), Cynthia Lummis (R-Wyo) ve Roger Wicker (R-Miss) Pazartesi günü USOPC’ye casusluk ve veri güvenliği konusundaki endişeleri hakkında ortak bir mektup gönderdi. Senatörler, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) dijital yuanı yalnızca teknoloji amaçlı kullanmakla kalmayıp, casusluk faaliyetleri içinde kullanabilecekleri konusunda uyardılar. Mektup, Bilim ve Ulaştırma Komitesi ile bir ay içinde bir brifing yapılmasını talep ediyor.

Bu, Cumhuriyetçi bir Senatörün Pekin’deki Amerikalı sporcuların güvenliğiyle ilgili endişelerini dile getirdiği ilk mektup değil. Haziran ayında Senatör Tom Cotton (Rep-Ark), Başkan Biden’a, Çin’in Pekin Olimpiyatları sırasında ABD Takımının DNA’sını toplamaya çalışacağı konusundaki derin endişesini belirten bir mektup gönderdi. ABD’nin sıradaki hedefi ise dijital yuan.

ABD sporculara yasak getirebilir!

USOPC Yönetim Kurulu Başkanı Susanne Lyons’a gönderilen mektupta, komitenin Amerikalı sporcuların Kış Oyunlarında yarıştıkları süre boyunca CBDC almalarını veya kullanmalarını yasaklamaları isteniyor. Senatörler, dijital yuanın tamamen Çin Halk Cumhuriyeti’nin (PBoC) kontrolü altında olduğuna ve izlenebileceğine dair ortak korkularını paylaştılar. Mektupta şu ifadelere yer verildi:

Olimpiyat sporcuları, Çin hükümetinin, akıllı telefonlarında dijital yuan cüzdanlarını bulunduracakları ve kullanmaya devam edecekleri ümidiyle, Çin vatandaşlarını ve Çin’i ziyaret edenleri benzeri görülmemiş bir ölçekte gözetlemek için kullanılabileceğinin farkında olmalıdır.

Mektup, Çin hükümetinin dijital yuan’ı yakın zamanda piyasaya sürmesinin ve test etmesinin, Çin’in bu işlemin tam ayrıntılarını bilmesi için bir özellik eklediğini belirtmeye devam ediyor. Grup, Çin’in dijital yuan’ı tanıtma arzusunun, para birimini dijitalleştirmekten daha çok gizlilik konusundaki boşlukları kullanmakla ilgili olduğunu öne sürüyor. Senatörler, endişelerinin sadece varsayımsal olmadığını, somut gerçekler olduğunu belirtiyorlar. Yalnızca Çin vatandaşlarının gözetimini sağlamak için değil, aynı zamanda insanları tehdit etmek ve tutuklamak için kullanılan dijital ödeme platformlarını suçluyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın

Kaynak Beincrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku