Goldman Sachs Analistleri Bitcoin (BTC) Konusunda İkiye Bölündü

53

Goldman Sachs, kripto para alım satım masasını genişlettiği aynı hafta içinde kripto varlıklarını yatırıma değmez olarak ilan ederek bir kez daha şaşkına çevirdi. Wall Street yatırım bankası Goldman Sachs, kripto paraların yatırım durumunu tanımlamaya çalışırken Bitcoin (BTC)’e karşı duruşunda başka bir U dönüşü yaptı.

Bitcoin yatırım yapılabilir bir varlık sınıfı değil

Yatırım bankası, bu hafta başlarında yayınlanan ve kripto paraların geçerli bir yatırım olmadığını iddia eden bir raporla kripto para birimlerine yaklaşımında yeniden düşüş yaşadı. “Kripto para: Güzellik Seyircinin Gözünde Değil” başlıklı rapor, Bitcoin’in “uzun vadeli bir değer deposu veya yatırım yapılabilir bir varlık sınıfı” olmadığı sonucuna vardı. Goldman Sachs, 21 Mayıs tarihli “Kripto: Yeni Bir Varlık Sınıfı mı?” sorusuna yönelik olarak büyük ölçüde olumluydu. Hatta kripto paralar başkanı Matthew McDermot konu hakkında şunları söyledi:

Bitcoin artık yatırım yapılabilir bir varlık olarak görülüyor.

Bu da geçen yıl bankadan farklı analistlerin Bitcoin’in yatırımcılar için uygun bir varlık sınıfı olmadığına dair beş neden sunduğu başka bir Goldman Sachs sunumunun reddiydi.

Bitcoin “dijital altın” değil

Yeni raporda ise, bankanın Yatırım Stratejisi Grubu, kripto para birimi açısından güvenli adımlar atmak istediğini belirtiyor. Raporda konu ile ilgili olarak şu ifadelere yer veriliyor:

Bu ekosistemi çevreleyen olumlu ve olumsuz yutturmacaları tekrarlamaktan kaçındık çünkü müşterilerin tahterevallide gibi olmasını, hatta çoğu asılsız olan bir iddialar kakofonisi tarafından sallanmasını istemiyoruz.

Bitcoin’in “dijital altın” olmadığını, ancak her durumda altının da güvenilir bir değer deposu olmadığını belirterek şöyle devam ediyor:

Bitcoin ve kripto para birimlerinin altının dijital bir versiyonu olduğu argümanı, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine herhangi bir değer kazandırmaz, çünkü altının kendisi tutarlı veya güvenilir bir değer deposu değildir.

Goldman Sachs Raporu: Blockchain teknolojisinin kendisi güvenilmez

Rapor ayrıca, kripto para birimlerinin ve Blockchain teknolojisinin “aşınabilecek güven katmanları üzerine inşa edildiği” sonucuna vararak Blockchain teknolojisinin kendisinin güvenilmez olduğunu şu iddialar ile öne sürüyor:

Çeşitli değerleme metodolojilerini analiz ettikten ve çok faktörlü stratejik varlık tahsis modelimizi uyguladıktan sonra, kripto para birimlerinin müşterilerimizin çeşitlendirilmiş portföyleri için uygun bir yatırım olmadığı sonucuna vardık.

Açıkçası, banka nezdinde kripto para birimine yaklaşım konusunda bölünmeler olduğu açık. Mayıs ayında Goldman Sachs, blockchain analitik firması Coin Metrics için 15 milyon dolarlık bir yatırım turuna öncülük etti. 14 Haziran Pazartesi günü, McDermott’un yatırım bankasının kripto alım satım masasını Ethereum opsiyonlarını ve vadeli işlemlerini içerecek şekilde genişlettiğini doğruladığı bildirildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku