Analist Yorumladı: Altın’ın Kısa Vadeli Görünümü Nasıl?

160

Altın piyasasının kısa vadeli yönünü, Fed’in gösterge faiz oranlarını ne kadar hızlı yükseltmeye karar verdiğine göre belirlemesi muhtemel görünüyor. Deneyimli analist James Hyerczyk değerli metalin fiyatlarını etkileyen bazı olayları inceleyerek kısa vadeli fiyat görünümünü tahmin ediyor.

Altın yatırımcıları Avrupa Merkez Bankası’nın toplantı sonuçlarını bekliyor

Altın vadeli işlemleri gün içinde yüksek işlem görmesine rağmen trader’lar bugünün ilerleyen saatlerinde Avrupa Merkez Bankası para politikası kararlarının sonuçlarını bekliyor. Öte yandan piyasa dördüncü seans için geçen cuma günkü geniş aralıkta kaldı. Yatırımcılar, politika yapıcıların devasa teşviklerin azaltılacağı duyurusunun yapılmasını bekledikleri, gelecek haftaki Fed para politikası toplantısı öncesinde kendilerini konumlandırmaya başlıyorlar. Yatırımcılar ayrıca, finansal vadeli işlemler piyasasının Temmuz 2022 olarak fiyatlandırdığı ilk Fed faiz artırımının zamanlaması hakkında ipuçları arayacaklar.

Deneyimli analist James Hyerczyk’e göre, önümüzdeki birkaç ay boyunca altın piyasasının yönü, Fed’in gösterge faiz oranlarını ne kadar hızlı yükseltmeye karar verdiğine göre belirlenecek. Analiste göre buradaki ana sorun, agresif bir Fed’in, işgücü piyasası pandemi öncesi seviyelere dönmeden önce bile ekonomik toparlanmayı çok hızlı yavaşlatıp yavaşlatmayacağına karar vermesi olacak. Öte yandan aralık ayı vadeli Comex altını, 4,70 dolar veya +%0,26 artışla 1803,50 dolardan işlem görüyor. Teknik olarak, değerli metal şu anda 1795,00 dolarda uzun vadeli bir dönüm noktasının üzerinde duruyor. Hyerczyk’e göre trader’ların bu seviyeye tepkisi sarı metalin piyasasının yakın vadeli yönünü belirlemeli.

Avrupa Merkez Bankası ve ABD ekonomik raporları öne çıkıyor

Analist Hyerczyk’e göre, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bugün daha sonra açıklanacak politika kararı altın fiyatlarını etkileyebilir. ECB’nin daha ılımlı bir karar vermesi bekleniyor. Bu, Euro’yu ABD doları karşısında zayıflatırsa, değerli metalin piyasasındaki kazançlar sınırlanabilir. Trader’lar ayrıca ABD GSYİH’sini ve Haftalık İlk Talepleri de izleyecekler. Bu raporların gücü, gelecekteki Fed faiz artırımlarının hızını etkileyebilir. Gelişmiş GSYİH’nın %6,7’den %2,6’ya düşmesi bekleniyor. Analiste göre Fed, agresif bir daraltma stratejisi ve gelecekteki oran artışları için kesin bir zaman çizelgesi açıklayarak sert bir tavır sergilerse, fiyatların 1795,00 doların altında keskin bir şekilde kırılmasını beklemek gerekiyor.

Öte yandan Fed, geçici bir daraltma stratejisi ve kapsayıcı bir faiz artırımı stratejisi açıklayarak daha ılımlı bir tavır sergiliyorsa, fiyatların 1795,00 dolarlık güçlü tarafta işlem görmesi muhtemel. Hyerczyk’in tahminine göre, Fed agresif bir daraltma stratejisi ile gelecek ve ardından ilk faiz artırımı için “bekle ve gör” yaklaşımı alacak. Ayrıca analist Fed’in sert bir daralma ve ılımlı bir faiz artırımı yaklaşımı sergilemesinin altın fiyatlarını bir aralıkta tutacağını öngörüyor. Aralığın üstü muhtemelen 1795,00 dolar ve aralığın altı 1716,00 dolar olacak. 1795,00 doların üzerinde sürekli bir hareket, satın almanın güçlendiğini gösterecek ve 1716,00 doların altında sürekli bir hareket, piyasayı düşüş pozisyonuna sokacak. Altın piyasasındaki son gelişmeler için Kriptoarena.com’u takip edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxempire.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku