Kıdemli Analist, Altın ve Gümüş İçin Hedeflerini Duyurdu!

590

Altın vadeli işlem fiyatları istikrarlı olmaya yaklaşırken ve karışık bileşenler gösteren ABD istihdam raporunun ardından cuma günü erken ABD seansında dalgalı seyrediyor. Şubat ayı vadeli altının işlemleri en son 1,40 dolar artışla 1.789,90 dolardan ve mart ayı vadeli Comex gümüşü en son 0,05 dolar düşüşle ons başına 22,15 dolardan işlem görüyor. Piyasaları değerlendiren usta analist Jim Wyckoff ise değerli metallere ilişkin fiyat tahminlerini paylaşıyor.

Bu hafta piyasalardaki odak noktası ekonomik verilerdeydi

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin aralık ayı istihdam durumu raporu, kasım ayı raporundaki 210.000’lik artışın ardından, tarım dışı ana bordro bileşeninin 199.000’lik bir artış gösterdiğini gördü. Piyasa, aralık sayısında 425.000 civarında bir artış bekliyordu. Bununla birlikte, genel işsizlik oranı yüzde 4,1’lik beklenen orana karşı yüzde 3,9’du. Olumsuz tarım dışı iş sayısına rağmen, diğer bileşenler de iş raporu için iyimser görünüyor. Ortalama saatlik kazanç rakamındaki kısmen artış yükselen enflasyon kavramlarını etkiliyor. Diğer piyasalar rapora ilk başta büyük bir tepki göstermezken küresel borsalar bir gecede karıştı. ABD hisse senedi endeksleri, New York günlük seansı başladığında daha zayıf açılışlara işaret ediyor. Bunların yanı sıra altın fiyatları ABD ekonomik verilerinin ardından düşüşe geçti.

Altın fiyatı, ABD verilerinin ardından 1800 dolar seviyesinin altına düşse de yazım sırasında 0,27 artışla 1796,41 dolardan işlem görüyor. Öte yandan Euro bölgesinin aralık ayı tüketici fiyat endeksi ise kasım ayındaki yüzde 4,9’luk okuma ve yüzde 4,7’lik artış beklentileri karşısında yıllık yüzde 5,0 arttı. Aralık ayı TÜFE oranı, Euro bölgesi için rekor düzeyde yüksek bir enflasyon oranı olarak görülüyor. Bloomberg’in bildirdiğine göre dünya çapında fiyat artışlarından endişe duyan yatırımcılar, Euro Bölgesi enflasyonunun aralık ayında yıllık yüzde 5’e çıkarak sürpriz bir şekilde yavaşlama beklentilerine karşı gelmesiyle pozisyonlarını desteklemek için daha fazla haber aldılar. Asya’dan, Avrupa’ya İngiltere ve Kuzey ve Güney Amerika’da fiyat baskıları görünüme hâkim. Enflasyondaki artışın küresel doğasına rağmen, 2022’nin Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Bankası’nın beklentisiyle farklı merkez bankası tepkilerinin yılı olacağı muhtemel görünüyor. Cuma günü açıklanacak diğer ABD ekonomik verileri, tüketici kredisi raporunu içeriyor.

Analiste göre altın ve gümüş fiyatları için izlenmesi gereken seviyeler

İlk olarak altına yönelik tahminlerini paylaşan deneyimli analist Jim Wyckoff, şubat ayı vadeli boğaları ve ayılarının, genel olarak kısa vadeli teknik oyun alanında olduğunu düşünüyor. Analiste göre boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, şubat ayı vadeli kontratlarını bu haftanın en yüksek seviyesi olan 1.833 dolarda sağlam direncin üzerinde kapatmakken ayıların bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi ise altın vadeli işlem fiyatlarını aralık ayının en düşük seviyesi olan 1.753,00 dolarda sağlam teknik desteğin altına itmek. İlk direnç 1.800 dolarda ve ardından perşembe gününün zirvesi 1.811,60 dolarda görülüyor. İlk destek 1.775,00 dolarda ve ardından 1,770,00 dolarda görülüyor.

Altın fiyatlarına ilişkin hedeflerini paylaşan analist Wyckoff’a göre mart ayı gümüşü vadeli işlemleri, genel olarak kısa vadeli teknik avantaj sağlıyor. Kriptoarena.com olarak sıklıkla analizlerine yer verdiğimiz analist Wyckoff’a göre gümüş boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, fiyatları ons başına 23,48 dolar ile aralık ayının zirvesi olan sağlam teknik direncin üzerinde kapatmak ve ayılar için bir sonraki aşağı yönlü fiyat hedefi, kapanış fiyatlarını aralık ayının düşüğü 21,41 dolarda sağlam desteğin altında tutmak. İlk direnç 22,50 dolarda ve ardından perşembe gününün zirvesi olan 22,85 dolarda görülüyor. Bir sonraki destek 21,75 dolar ve ardından 21,41 dolar olarak görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Kitco.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku