“Tarihin En Büyük Balonu” Uzman, Altın ve Kripto Tahminlerini Paylaştı!

401

HS Dent Publishing’in kurucusu Harry Dent, şimdiye kadarki en büyük finansal gerilemenin bu yıl yaşanacağını ve yatırımcıların piyasayı tamamen yok etmeden önce satmazlarsa “hayatlarının en büyük riskini” alacaklarını söyledi. İşte ünlü uzmanın altın ve kripto para piyasasına ilişkin tahminleri…

Ekonomist: En büyük finansal çöküş 2022’de gerçekleşecek!

Bir ekonomist ve “Sıfır Saat: Modern Tarihin En Büyük Siyasi ve Mali Kargaşasını Avantajınıza Çevirin” ve son kitabı “Balon Patladığında Ne Yapmalı: Yaklaşan Ekonomik Kış İçin Kişisel ve İş Stratejileri” kitabının yazarı olan Harry Dent ekonomik tahminlerini demografik değişimlere dayandırıyor. Kitco News’in genel yayın yönetmeni Michelle Makori ile konuşan Dent, risk varlıklarının dalgalar halinde satılacağını, ilk dalganın ABD hisse senedi piyasalarının yüzde 40’a kadar düştüğünü ve tüm ayı piyasası aşamasının S&P 500 için toplamda yüzde 90’a varan bir kayıpla sonuçlanacağını söyledi. Altın ve kripto piyasası için de tahminlerini paylaşan Dent konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullanıyor:

Bu, hayatınızın en büyük çöküşü ve en büyük gerilemesi olacak ve çoğu muhtemelen 2022’de olacak. Bütün çöküş yüzde 80 ila yüzde 90 oranında olacak. İlk çarpışma yüzde 40 ila yüzde 55 olacak. O kadar hızlı bir şekilde gerçekleşecek ki fark edilmeyecek. Bu yüzden haklı olup olmadığımı görmek için bekleyip bu riski alanlar, çok ama çok büyük zarara girecekler ve tarih bu konuda çok net.

Analistlere göre ekonomistin bahsettiği bu çöküş, büyük ölçüde, finansal varlıkların, Dent’in Fed tarafından aşırı teşvikten kaynaklanan “tarihin en büyük balonu” olarak adlandırdığı durumda olması nedeniyle gerçekleşecek. Ekonomiste göre bu durum merkez bankaları tarafından düzenlendiğinde bunu tahmin etmek de imkânsız hale geliyor. Dent’in yorumları, çarşamba günü Fed’in bu yıl varlık alımlarının azaltılması başladığında, “bilanço akışının uygun hızının muhtemelen önceki normalleşme döneminde olduğundan daha hızlı olacağını” belirten toplantı tutanakları yayınlamasıyla geldi. Hisse senedi piyasaları haberlere olumsuz tepki verirken, Hazine getirileri yükseldi. Altın fiyatları ise düşüşe geçti.

Dent, altın ve hazine tahvilleri arasında ayrım yapıyor

Dent, 2022’deki bu piyasa düzeltmesini, bin yıllık neslin önderlik ettiği daha büyük bir patlama döngüsüyle birlikte bir toparlanma izlemesi gerektiğini söyledi. Dent, varlık fiyatlarındaki deflasyondan en çok Hazine tahvillerinin faydalanması gerektiğini eklese de altın dahil tüm varlıklar risk altında görünüyor. Dent, altının ve Hazine tahvillerinin riskten korunma özellikleri arasında bir ayrım yaparak şu ifadeleri kullanıyor:

Enflasyonist bir sonuçta altın, nihai enflasyon riskinden korunma yöntemidir. En kaliteli tahviller olan hazine bonoları, nihai deflasyon riskinden korunma yöntemidir. Finansal varlıklardaki çöküş, ekonomik bir gerileme tarafından tetiklenmeyecektir; aksine, bir piyasa çöküşü resesyonu hızlandırır. İnsanlar bu finansal varlıkları satmaya başladığında servet kaybolur ve insanlar daha fazla panikler ve bu da durgunluğa neden olur. Finansal varlık çöküşü aslında 2000 çöküşünde olan durgunluğu tetikler.

Dent, altcoin’lerin çoğunu şu anda bir balonda görse de 2023 ve sonrasındaki toparlanma aşamasında satın alınacak varlıklardan birinin kripto para birimleri olacağını ifade ediyor. Dent’in şu anda kendi hisseleri ağırlıklı olarak nakit ve gayrimenkulü içeriyor. Ekonomistin açıklamalarının yanı sıra altın fiyatları gün içinde yüzde 0,27 artış ile 1796,41 dolardan işlem görüyor. Daha fazla altın haberi için Kriptoarena.com’u takip etmeye devam edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Kitco.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku