İngiltere Merkez Bankası Faizi Artırdı: Kripto Paralar Tepki Verir mi?

63
Tüketici fiyat endeksleri hem İngiltere’de hem de Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni zirvelere ulaştığından, dünya çapında artan enflasyon endişe yaratmaya devam ediyor. Fed faiz oranlarını değiştirmeden ve tahvil daralmasını hızlandırmaya karar verirken, İngiltere Merkez Bankası farklı bir yaklaşım sergiliyor. Kripo para piyasası, bankanın faiz artırımı kararından etkilenir mi?

 

Faiz oranlarını artıran ilk büyük banka oldu: Kripto para piyasası, tepki vermedi

İngiltere’de enflasyon 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve banka, artan enflasyonu kontrol altına almak için bu sürece faiz oranlarını artırarak yanıt verdi. İngiltere Merkez Bankası pandemi başladığından beri faiz oranlarını artıran ilk büyük banka oldu. Dokuz üyeli ”Para Politikası Komitesi”, 8 ya karşın 1 oyla banka faizini yüzde 0,1’den yüzde 0,25’e yükseltme kararı aldı. Başkan Andrew Bailey, “Orta vadede enflasyon konusunda endişeliyiz. Şu anda, ekonomik durumu tehdit edebilecek gelişmeler görüyoruz. Bu yüzden harekete geçmeliyiz” açıklamasını yaptı.
Fed’in Çarşamba günü faiz oranında değişiklik yapmaması sonucu, kripto paraların çoğunluğu günlük en yüksek seviyelere geri dönerken, piyasasının yeşile dönmesine yardımcı oldu. Kripo paralar, İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranındaki artışına pek tepki vermedi. Bitcoin ve önde gelen altcoin’ler  Çarşamba günü elde ettiği kazanımları tekrar kaybediyor

Omicron varyantı, 2020’de olduğu gibi Bitcoin fiyatına ivme kazandırabilir

Kripto piyasası, Kasım ayından itibaren aylık getiriler açısından düşüşe geçti ve yeni bir yıla girerken Aralık ayı, yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı. Lider kripto para birimi  Bitcoin (BTC), dün 49 bin doların üzerinde geri döndü ancak bu seviyede tutunamadı. BTC şu anda son 24 saatte yüzde 3 düşüşle 47.347 dolardan işlem görüyor. Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum (ETH),  tekrar 4 bin dolarlık desteği kaybetti. Altcoin şu anda 3.948 dolardan işlem görüyor ve gözler 4 bin dolarda. ETH, son 24 saatte yüzde 1,33’e yakın değer kaybetti.
İlk iki kripto para birimi dışında, kripto piyasasının geri kalanı da benzer küçük bir düşüş trendi yaşıyor. Omicron ana piyasada etkisini göstermeye başladığında, önce altın ve gümüş gibi enflasyondan koruma sağiayan varlıklar yükselecek ve tıpkı 2020’nin sonunda olduğu gibi, 2022’ye kadar uzayabilecek bir Bitcoin yükselişi görebiliriz.  Daha fazla Bitcoin haberi için, Kriptoarena.com adresini takip edebilirsiniz.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku