“Zayıflık Bekleniyor” Analist Altın Fiyatı Öngörülerini Paylaştı!

118

Altın fiyatı boğaları, önceki günlük düşüş eğiliminin ortalama yüzde 50 oranında tersine çevrilmesini sağladı. Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, fiyat günlük grafikte dinamik trend çizgisi desteğinin altına düştü. O zamandan beri önceki en düşük seviyelere geri döndü. 1.810 dolara kadar olan bu alanın şimdi direnç olarak hareket etmesi bekleniyor. Değerli metalin grafiklerini değerlendiren usta analist Anil Panchal fiyatlara ilişkin öngörülerini paylaşıyor.

Piyasaları etkileyen bu haftaki önemli olaylar neler?

Altın fiyatı, önceki iki günlük artışlarını koruyarak salı günü sakin bir Asya seansı sırasında teklifleri 1.802 dolara yükseltti. Külçe altının fiyatı, piyasaların bu haftaki ABD enflasyon verilerini desteklemesiyle ve ABD Hazine getirilerinin son günlerdeki canlandırıcı birkaç günün en yüksek seviyesine rağmen savunmada kalmasıyla son iki günde yükseldi. Altının son yükselişi, ılımlı teklif veren S&P 500 Vadeli İşlemlerinden ve daha yumuşak ABD 10 yıllık Hazine getirilerinden ipuçları alıyor. Bununla birlikte, ABD hisse senedi vadeli işlemleri yüzde 0,12 yükselirken, gösterge tahvil getirileri bir önceki günkü yıllık zirveden gevşedikten sonra bir baz puan düşüşle yüzde 1,77’ye geriledi. Analist Anil Panchal’a göre son piyasa iyimserliğinin arkasında, bugün hazırlanan açıklamalara göre, Fed Başkanı Jerome Powell’ın sert yorumları var.

Fed Başkanı, yüksek enflasyonun yerleşmesini önleme taahhüdünü desteklemek için ekonominin son yıllarda en hızlı oranda büyüdüğünü ve işgücü piyasasının sağlam olduğunu belirtti. Daha önce, St. Louis Merkez Bankası’nın (FRED) 10 Yıllık Başa baş Enflasyon Oranı rakamlarına göre istikrarlı ABD enflasyon beklentileri, enflasyon korkularını canlandırmak için Aralık NY Fed’in tüketici beklentileri anketinin yüksek enflasyon bileşenlerine katılmıştı. Aynı durum, karışık bir günlük kapanış sağlamadan önce ABD tahvil kuponlarını çok günlü zirveleri yenilemeye ve hisse senetlerini boğmaya sevk etti. Altın fiyatı için tahminlerini sunan Panchal’a göre ileriye dönük olarak, altının yatırımcıları, hazırlanan açıklamalar yayınlanırken gözlerini Powell’ın gün içi hareketlerle ilgili ifadesinde tutacaklar. Bununla birlikte analiste göre, taze ivme için çarşamba günkü ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerine büyük önem verecek.

Altın fiyatı için izlenmesi gereken seviyeler

Grafikleri inceleyen analist Anil Panchal’a göre kısa vadeli yükselen trend kanalını ve 100-SMA desteğini kırarak düşüş eğilimini teyit eden altın fiyatı, kasım-aralık ayındaki düşüşlerinin yüzde 23,6 Fibonacci düzelmesinden sıçradı. Bununla birlikte sarı metal, satıcıları umutlu tutmak için cansız MACD ve RSI çizgileri arasında belirtilen 1.805 dolar civarındaki desteğe dönüşen direncin yakınsamasının altında kalıyor. Kriptoarena.com olarak analizlerine sıklıkla başvurduğumuz Panchal’a göre, yüzde 23,6 Fibo 1.782 dolar civarındaki yeniden test, altının ayıları 1.770 dolar ve 1.760 dolar seviyelerine yönlendirmeden önce, fiyatın yeni düşüşleri sırasında acil destek görevi görüyor.

Analiste göre altın fiyatı 1.760 doların üzerinde zayıf kaldığı bir durumda, aralık ayının en düşük seviyesi 1.753 dolar ve eylül ayının en düşük seviyesi olan 1.721 dolar odak noktası olacak. Alternatif olarak, toparlanma hamleleri, önceki destek olan 1.805 dolarlık direnç izdihamının altında zor olmaya devam ediyor. Ayrıca altının alıcılarına meydan okuyan şey, 1.808 dolara yakın 50-SMA ve 1.815 dolarlık yüzde 50 Fibonacci geri çekilme seviyesi olacak. Değerli metalin alıcısının 1.815 doları aşan hakimiyeti göz önüne alındığında, 1.830 dolar civarındaki yüzde 61,8 Fibonacci geri çekilme seviyesi, 2021 yılının temmuz ve eylül aylarında görülen ve 1.834 dolara yakın zirvelerden önce ani bir direnç görevi görebilir. Yükselen trend kanalının üst çizgisi de yukarı yönlü bir filtre görevi görüyor ve 1.843 dolara yakın görünüyor. Genel olarak, altının cuma günkü düzeltici geri çekilmesini sürdürmekte başarısız olması sarı metalin daha da zayıf olacağına işaret ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku