Altın Fiyatı Tahmini: Kısa Vadeli Seviyeler Çıktı!

92

Çarşamba günü açıklanacak olan ABD tüketici enflasyon rakamlarına kadar piyasada kısa vadeli bir aralığa bağlı ticarete beklentisi bulunuyor. Altın fiyatı, ABD’de istihdam artışının aralık ayında tahmin edilenden daha yavaş olduğunu göstermesinin ardından geçtiğimiz cuma günü üç haftanın en düşük seviyesinden sıçradı. Bu, kısa vadeli kazanımların büyük olasılıkla faiz oranları için uzun vadeli yükseliş görünümüyle sınırlandırılacağını gösteriyor. Piyasayı inceleyen usta analist James Hyerczyk ise değerli metale ilişkin tahminlerini paylaşıyor.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın verileri piyasaları nasıl etkiledi?

Piyasa uzmanlarına göre altın fiyatı için geçerli olan toparlanma, Fed’in faiz artırımlarının artan üretici ve tüketici fiyatları üzerinde anlamlı bir etki yaratmaya başlayana kadar, yatırımcıların yükselen enflasyon verileri tarafından yönlendirilmeye devam edeceğinin bir işareti olabilir. ABD Çalışma Bakanlığı, Tarım Dışı İstihdamların geçen ay 199.000 arttığını, bu da 400.000 tahminin oldukça altında olduğunu söyledi. Ancak analistler, rapordaki temel verilerin daha güçlü göründüğünü ve işsizlik oranının yüzde 4,1’lik beklentilere karşı yüzde 3,9’a düştüğünü, kazançların ise yüzde 0,6 artarak işgücü piyasasında sıkılığa işaret ettiğini belirtti.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın ortaya koyduğu verilere göre geçen ay iş kazanımlarına 53.000 pozisyon ekleyen eğlence ve konaklama sektörü öncülük ediyor. Profesyonel ve ticari hizmetler bordroları 43.000 iş arttı. İmalatta 26.000 iş eklenirken, inşaat istihdamı 22.000 arttı. Nakliye ve depolamanın yanı sıra toptan ticaret ve madencilikte de kazançlar elde edilirken devlet istihdamı 12 bin kişi azaldı. Analist James Hyerczyk, ekonominin tüm kilit alanlarındaki büyümenin iyi haber olduğunu düşünüyor. Bunların yanı sıra geçtiğimiz cuma günü 1797,40 dolar seviyesindeki altın fiyatı yazım sırasında 1795,50 dolardan işlem görüyor.

Analiste göre hazine getirileri artarken altın fiyatı nasıl görünüyor?

ABD Hazine tahvil getirileri, aralık ayı tarım dışı istihdam raporunun ardından cuma günü yüzde 1,8’e kadar yükseldi. Ölçüt olarak görülen 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi yüzde 1.766’da kapanırken, 30 yıllık Hazine tahvilinin faizi yüzde 2.172’ye yükseldi. Altın fiyatı için yaptığı tahminlerle bilinen analist James Hyerczyk’e göre yatırımcılar, yetkililerin merkez bankasının ekonomiye yönelik politika desteğini daha agresif bir şekilde geri çekmeye hazır olduğunu belirttiği Fed’in son toplantı tutanaklarını sindiriyor. Öte yandan, ABD hazine getirileri ise çarşamba gününden bu yana yükseliyor.

Analist Hyerczyk, çarşamba günü ABD tüketici enflasyon rakamlarının açıklanmasına kadar kısa vadeli bir aralığa bağlı ticaret olabileceğinin sinyallerini veriyor.  Bunun yanı sıra trader’lar aralık ayında yüzde 0,4’lük bir artış bekliyor. Kriptoarena.com olarak sıklıkla analizlerine yer verdiğimiz analiste göre bu durum, yıllık oranı daha da yükseltir. Ayrıca analiste göre altın fiyatı ilk haberlerle yükselebilir ve yatırımcılar Fed’in beklenenden daha erken faiz artırımına hazırlanmaya başladıkça zayıflayabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxempire.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku