Son Düşüşü Bilen Ekonomist: Altın Bu Seviyelere Gidiyor!

343

Değerli metaller ve para piyasaları konusunda analizleri ile tanınan İslam Memiş, altın yatırımı yapacaklara bazı tavsiyelerde bulundu. Gram altının 2022 yılında en az yüzde 80 değer kazanacağını düşünen İslam Memiş, yatırımcılara yıllık fiyat dalgalanmalara değil, sahip oldukları miktara odaklanmalarını öneriyor.

Piyasalar, Fed toplantısından gelecek açıklamaları bekliyor

Türkiye’de geçtiğimiz ay tarihi zirvelere ulaştıktan sonra düşüşe geçen dolar ve altındaki düşüşü tahmin etmesiyle popülerleşen analist İslam Memiş, 2022’de değerli metalde izlenmesi gereken seviyeleri paylaştı. 2021’e 1.898 dolar seviyesinden başlayan altının ons fiyatı 2021’i 1.829 dolar seviyesinden tamamladı. Memiş 2022’de gram altın fiyatının yıllık bazda en az yüzde 80 değer kazanacağını tahmin ediyor. Ekonomist ayrıca yatırımcılara yıllık fiyat dalgalanmalarına değil, sahip oldukları miktara odaklanmaları mesajını veriyor.

Memiş’e göre enflasyon yükselmeye devam ederken, ABD Merkez Bankası (Fed) faiz artırımına başlayacak. 1800 dolar seviyesinde seyreden değerli metalin önce destek seviyesi olan 1.600 doları mı yoksa direnç seviyesi olan 2.000 doları mı test edeceğine 25 Ocak’ta gerçekleşecek Fed toplantısı sonrası Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması sonrasında belirlemesi bekleniyor. Öte yandan gram altın fiyatı, 795 Türk lirası seviyesinde hareket ederken; ons başına 1795 dolar seviyesinde bulunuyor.

http://www.gunaymutlu.com/iStock/financial-images-360.jpg

Ekonomiste göre altın yatırımcıları her durumda avantajlı görünüyor

25 Ocak’ta gerçekleşecek olan Fed toplantısında alınacak olan kararlar tüm küresel piyasalar tarafından merakla bekleniyor. Analist İslam Memiş’e göre yatırımcılar Fed’den gelecek açıklamaların ardından 2022’deki pozisyonlarını alacak. Ayrıca ekonomiste göre gram altın fiyatı hem ons hem dolar/TL kuruna göre belirlendiğinden her türlü avantajlı bir yatırım aracı olacak. 2022’de dolar/TL kurunda yeni rekorlar beklediğini bekleyen Memiş, gram altında 1.450 lira seviyesinin kaçınılmaz olacağını belirtiyor.

Kriptoarena.com olarak daha önce de analizlerine yer verdiğimiz Memiş’e göre gram altın 1450 lira seviyesine ulaşmadan önce 720 lira seviyesinde son bir alım fiyatı daha sunacak. Bunlara ek olarak Memiş, altın fiyatı için 2022 yılında volatilitenin oldukça yüksek olmasını beklediğini belirtiyor. Bu sebeple uzun vadeli yatırımcıların kârlı olacağını ve al-sat yapanların zararlı çıkacağını ifade ediyor. Öte yandan altına yatırım yapmayı düşünen kişilerin daha ayrıntılı araştırma yapmalarını tavsiye ediyoruz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku