Altın ve Gümüş’te Yön Neresi? Kıdemli Analist Açıklıyor!

299

Altın ve gümüş fiyatları, salı günü öğle saatlerinde, son zamanlardaki kazanımların ardından bazı normal destek ve çizelgeleri doldurmasıyla daha düşük seviyelerde işlem görüyordu. Deneyimli analist Jim Wyckoff, her iki değerli metalin fiyatlarındaki bu etkenleri göz önünde bulundurarak gümüş ve altının bir sonraki hareketini tahmin ediyor.

Artan risk iştahı değerli metalleri olumsuz etkiliyor

ABD hisse senedi endeksleri dün öğlen saatlerinde S&P 500 hisse senedi endeksinin bir gecede rekor bir yüksek seviyeye ulaşmasıyla daha çok güçleniyor. Bu haftanın başlarında keskinleşen risk iştahı, güvenli liman olarak görülen altın ve gümüş için de olumsuz görünüyor. Usta analist Jim Wyckoff’a göre önümüzdeki hafta, hızla artan enerji maliyetlerini ve küresel nakliye kısıtlamalarını içeren enflasyon endişeleri, piyasayı daha kasvetli bir havaya sokabilir.

Ham petrol fiyatları daha fazla yükselerek varil başına 85,00 dolar civarında işlem görüyor. Analist Wyckoff, Kuzey Yarımküre kışına doğru sürekli yükselen enerji fiyatları, trader ve yatırımcı duyarlılığının artabileceği konularında uyarıyor. Bu arada, 10 yıllık ABD Hazine bonosu getirisi şu anda %1,64’ü getiriyor. Öte yandan güvenli liman altın yazım sırasında gün içinde 0,10 yükselerek 1,795,25 dolardan işlem görüyor.

Altın ve gümüş fiyatlarının teknik analizi

Değerli metalin teknik analizini yapan usta analist Jim Wyckoff, aralık vadeli altın boğalarının, günlük sütun grafiğinde dört haftalık bir fiyat artış trendi arasında genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahip olduğunu düşünüyor. Analiste göre boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, Eylül’ün yükseği 1.836,90 dolarda sağlam direncin üzerinde bir kapanış üretmek. Öte yandan sarı metalin ayılarının bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi ise vadeli işlem fiyatlarını 1.750,00 dolar seviyesindeki sağlam teknik desteğin altına itmek. İlk direnç 1.800,00 dolarda ve ardından bu haftanın zirvesi olan 1.811,50 dolarda görülüyor. İlk destek bugünün en düşük seviyesi olan 1.783,00 dolarda ve ardından 1.775,00 dolarda görülüyor.

Wyckoff altın boğalarında olduğu gibi aralık vadeli gümüş boğalarının da hala genel kısa vadeli teknik avantaja sahip olduğunu belirtiyor. Fiyatlar günlük grafikte dört haftalık bir yükseliş trendinde. Analiste göre gümüş boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, fiyatları ons başına 25,00 dolardan sağlam teknik direncin üzerinde kapatmak. Ayılar içinse bir sonraki aşağı yönlü fiyat hedefi, fiyatları 23,00 dolardan sağlam desteğin altında kapatmak. İlk direnç bu haftanın yükseği 24.695 dolarda ve ardından Eylül’ün zirvesi 24.945 dolarda görülüyor. Bir sonraki destek bugünün en düşük seviyesi olan 23.925 dolarda ve ardından 23.615 dolarda görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Kitco.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku