Önemli Analiz: Teknik Veriler Altın’da Neye İşaret Ediyor?

135

Pazartesi günü riske açık piyasa duyarlılığına rağmen gün içinde 17 dolar yükselen altın, art arda beş gün yükselerek mevcut piyasa fiyatına neredeyse 50 dolar ekliyor. XAU/USD günlük grafik yukarı doğru eğimli, ancak ileride 1.834 dolarlık güçlü bir direnç bulunuyor. ABD 10 yıllık hazine tahvil getirisinde %1,55’in altında bir kırılma, değerli metalin fiyatlarını 1.834 dolar ve ötesine doğru itebilir.

 

XAU/USD beş gündür yükseliş eğilimini sürdürüyor

Altın (XAU/USD) New York seansı yavaşlarken ve Asya seansı başlarken zar zor yatay seyrediyor. Yazım sırasında gün içinde 1,792,49 dolardan işlem görüyor. Pazartesi günü, sarı metal düşük ABD hazine tahvil getirilerinin ortasında 1,792 dolardan 1,810 dolara neredeyse %1 yükseliyor. ABD hisse senedi endekslerinin %0,18 ile %1,04 arasında yükselerek Asya seansını takip etmesinin gösterdiği gibi Pazartesi New York seansında riske açık piyasa hissi hâkim oluyor. Asya’da hisse senedi vadeli işlemleri, %0,30 düşüşle FTSE China A 50 hariç, %0,12 ile %0,31 arasında tırmanıyor.

Altın, üst üste beş gün boyunca yükseliş eğilimini sürdürüyor. Kazançlar asgari düzeyde olmasına rağmen, fiyat gün içinde istikrarlı bir şekilde 1.800 dolara yükseldi. Öte yandan Fed, yatırımcıların tahvil daraltma programının açıklanmasını beklediği 2-3 Kasım toplantısına kadar karartma dönemine girdi. Bu beklentiler, piyasanın enflasyonist baskıları ve ABD’de daha yüksek oranlar olasılığını temkinli bir şekilde tartmasıyla altını ani bir yükseliş hareketinden uzak tutuyor.

Altın fiyat tahmini

Pazartesi günü, altın (XAU/USD), 100 ve 200 günlük hareketli ortalamaların birleşmesi ile beş aylık düşüş trend çizgisini kırarak 8 Eylül’den bu yana ilk kez 1.800 doların üzerinde bir günlük kapanış gerçekleştirdi. Bu faktörler sarı metalin daha yüksek fiyatlara yönelebileceğine dair güçlü bir sinyal olabilir. Ancak 3 Eylül’ün zirvesi 1.834 dolar seviyesi 1.900 dolara giden yoldaki ilk direnç seviyesi olabilir. Bu gerçekleşirse, 1.900 dolarlık yolda hiçbir engel olmayabilir.

Öte yandan FXStreet analisti Christian Borjon Valencia’ya göre, 1.780 dolara doğru bir geri dönüş, kıymetli metalin fiyatı üzerinde ek aşağı yönlü baskı uygulayabilir ve 1.746 dolar seviyesini ilk destek alanı olarak bırakabilir. 1.746 dolar seviyesinin açık bir şekilde kırılması, temel destek alanları olan 29 Eylül’ün en düşük seviyesi 1.721 dolar, ardından 9 Ağustos’un en düşük seviyesi 1.687 doları açığa çıkarabilir. 50 olan orta çizginin üzerinde 62’de bulunan Göreceli Güç Endeksi (RSI) yukarı yönlü eğilimi destekliyor. Ancak Valencia’ya göre eğimin düz olması sebebiyle altın fiyatının konsolidasyona yönelebileceği görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku