Altın

Altın ve Bitcoin İçin Kritik Saatler Başladı: Gözler Bu Gelişmede!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatı (XAU / USD), Avrupa’da Çarşamba sabahının erken saatlerinde satıcıların 1.790 dolar seviyelerinde işlem yapmaya başlamasıyla, iki günlük yükseliş trendini yakalayarak aylık zirveden tersine döndü. Bunu yaparken, kıymetli metal, ABD Federal Rezervi’nin (Fed) bir sonraki hamlesine yönelik şahin bahislerin arttığı bir ortamda, ABD enflasyon istatistikleri öncesinde piyasanın endişesini tasvir ediyor.

Küresel piyasalara genel bakış

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi,TÜFE öncesi ihtiyatın yanı sıra, ekonomik yavaşlama korkuları da XAU / USD fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. Bununla birlikte, Rusya’nın petrol tedarik eden Druzhba boru hattındaki duraklama nedeniyle petrol akışını durdurduğunu duyurmasının ardından ekonomik yavaşlama korkuları arttı. Öte yandan, JP Morgan’a göre, ABD vergi, iklim ve sağlık hizmetleri tasarısının durgunluk sıkıntılarını çözemeyeceğine dair söylentiler de külçe altın fiyatlarını yükseltti. Bloomberg’e göre ABD bankasından analistler, “Tasarı Pazar günü Senato’dan geçti ve Cuma günü Temsilciler Meclisi’ne gidiyor, Başkan Joe Biden’ın iç gündeminin zayıflamış bir versiyonunu, Beyaz Saray’ın kontrol edemediği bir yıllık Demokratik iç çatışmadan sonra yasalaşma yoluna sokuyor” dedi. İkinci kademe ABD verilerinin ve şahin Fed konuşmalarının daha sıkı baskıları da riskten uzak ruh halini işaretlemede ve XAU / USD alıcılarına meydan okumada rol oynadı.

Kıdemli Analistten Altın Tahmini: Bu Seviyeleri Bekliyorum!

Salı günü, ABD Tarım Dışı Verimlilik ikinci çeyrekte (Q2) yüzde -4,6’ya, beklenenden önce yüzde -4,7’ye ve bir önceki yüzde -7,4’e yükselirken, Birim İşgücü Maliyeti söz konusu dönemde önceki yüzde 12,7’den yüzde 9,5’e ve piyasa konsensüsünden yüzde 10,8’e yükseldi. Ek olarak, St. Louis Fed Başkanı James Bullard Salı günü yaptığı açıklamada, yıl sonuna kadar yüzde 4’lük oranlar istediğini söyledi. Bu, son zamanlarda daha sıkı faiz oranı vadeli işlemlerine katılıyor ve Eylül ayında bir Fed faiz artırımının 75 baz puanını (bps) destekleyen yaklaşık yüzde 70 oran olduğunu gösteriyor. Bu çerçevede, ABD 10 yıllık Hazine getirileri bir önceki günkü toparlanmayı yüzde 2,79’a, basın saatine kadar yüzde 2,786 civarında uzatmak için mücadele ediyor.

Altın teknik analizi

Altın fiyatı, son zamanlarda bir ayın en yüksek seviyesinden geri çekilmesine rağmen 1.785 dolarlık destek birleşiminin üzerinde kalmaya devam ediyor. Bununla birlikte, 50-DMA, Mart ayından önceki direnç çizgisine ve 1.785 doları kritik destek olarak vurgulamak için üç haftalık yükselen bir trend çizgisine katılıyor ve bunun bir kırılması, metal fiyatlarını 1.754 dolar civarında önceki haftalık en düşük seviyeye doğru hızla sürükleyebilir.

altın

Aksine, Haziran ayının 1.805 doları çevreleyen dip seviyesi, teklifin yeni yukarı yönlü hareketleri sırasında XAU / USD alıcılarını cezbedebilir. Bunu takiben, Mart-Temmuz aylarındaki gerilemenin yüzde 38,2 ve yüzde 50 Fibonacci geri çekilme seviyeleri, sırayla 1.830 dolar ve 1.875 dolara yakın, altın boğasının dikkatini çekebilir. Genel olarak, altının fiyat teklifi 1.785 doların üzerinde kalana kadar daha sıkı kalması muhtemel.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın ve Bitcoin İçin Kritik Saatler Başladı: Gözler Bu Gelişmede!