İşte Altın Piyasasında Olanlar ve Beklenen Seviyeler!

91

Altın fiyatı (XAU/USD), bu haftaki önemli veriler/olaylar öncesinde çeşitli piyasa endişeleri nedeniyle 1.850 dolara geri çekilmesine rağmen, önceki günkü kayıplarını tersine çevirdi. Bununla birlikte, sarı metal, ABD istihdam raporundan sonra toparlanmak üzere getirileri takip ettiği için Cuma gününün sonuna kadar son üç haftadaki ilk haftalık kaybı kaydetti.

Piyasanın kararsızlığı altın fiyatında düzeltici geri çekilmeyi tetikledi

Altın günlük olarak çıkışta görünse de, emtia alıcıları Fed’in daha hızlı faiz artırımına dair artan korkuların ortasında temkinli olmaya devam ediyor. XAU/USD boğalarını takip eden bir diğer konu da bu haftaki Avrupa Merkez Bankası (ECB) para politikası toplantısı öncesinde yaşanan endişe. Aksine, Çin’den ve ABD Başkanı Joe Biden’dan gelen risk olumlu manşetler, sarı metali ön planda tutuyor gibi görünüyor. Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Cuma günü, ABD Tarım Dışı Bordrolar (NFP) Mayıs ayı için 390 binde geldi. 325 binden fazla bekleniyordu ancak yukarı doğru revize edilmiş 428 bin önceki okumalardan daha az. Ayrıca, işsizlik oranı yüzde 3,5’e kadar hafif bir düşüş beklentilerine karşın değişmeden yüzde 3,6’da kalmıştır. Buna ek olarak, ABD ISM Hizmet PMI’ı Mayıs ayında 55.9’a düşerken, 56.4 piyasa konsensüsü ve Nisan ayında 57.1 parladı.

İşte Altın Piyasasında Olanlar ve Beklenen Seviyeler!

Verilerin ardından Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Fed’in tek sorununun enflasyon olduğunu söyleyerek bir çıkış yaptı. Politika yapıcı, durgunluk risklerinin arttığını da sözlerine ekledi. Daha sıkı ABD NFP’sinin, Eylül ayında üçüncü bir 50 bps faiz artışı olasılığını geçen hafta ortaya çıkan yüzde 35’ten yüzde 75’e çıkarmak için son zamanlarda şahin olan Fed söylemlerine katıldığını ve bunun da piyasa duyarlılığına ağırlık verdiğini belirtmek gerekir.

Getirilerdeki toparlanma ABD dolarındaki toparlanmayı destekliyor

Gösterge tahvil kuponları haftayı yüzde 2,94 seviyesinde tamamlamak için yüzde 7,2 yükseldi ve şuan 0,05 baz puan (bps) düşüşle yüzde 2,95 seviyesine geriledi. Getirilerdeki sıçrama, ABD Dolar Endeksi’nin (DXY) iki haftalık yükseliş trendini yakalarken yıllık zirveye doğru ilerlemeye devam etmesini de destekledi. Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Çin’in dünyanın en büyük altın tüketicilerinden biri olarak statüsü göz önüne alındığında, son zamanlarda ejderha ulusu ile ilgili olumlu başlıklar altın alıcılarını destekliyor. Pekin’in virüs liderliğindeki faaliyet kontrollerini hafifletmeye hazır olması, ABD’nin Çin’e piyasadaki ihtiyatlı iyimserliği desteklemek için tarife indirimi ilan etme hazırlıklarına katılıyor.

altın

Beijing Daily, “Pekin’deki yemek servisi, Fengtai bölgesi ve Changping bölgesinin bazı kısımları hariç, Pazartesi günü yeniden başlayacak.  Restoran ve barlar Mayıs ayının başından beri paket servisle sınırlandırıldı. Öte yandan, ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, “Başkan Joe Biden, ekibinden, mevcut yüksek enflasyonla mücadele etmek için eski Başkan Donald Trump tarafından yürürlüğe konan Çin’e yönelik bazı tarifeleri kaldırma seçeneğine bakmalarını istedi” dedi. Daha önce belirtilenlerin dışında, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günü yayınlanacak olan para politikası kararı da altın yatırımcıları için bu haftanın kilit olayı olarak görünüyor. Bunun nedeni, ECB’nin ABD doları üzerindeki doğrudan etkisinden kaynaklanabilir.

Altın fiyatı teknik görünümü

Son zamanlardaki olumlu MACD ve RSI sinyallerine rağmen, altın fiyatı satıcının radarında kalmaya devam ediyor çünkü metal üç haftalık yükselen bir düşüş grafiği formasyonunu anlatıyor. XAU/USD satıcılarını da umutlu tutan şey, metal yatırımcılarının 50 günlük ve 100 günlük EMA’ların yakınsamasını ve belirtilen kamanın direnç çizgisini geçememesidir.  Bununla birlikte, metal satıcılarının kontrolü yeniden ele geçirmek için 1.840 dolardan başlayan doğrulamaya ihtiyaç duydukları belirtilmelidir. Bunu takiben, 1.780 dolar civarında yıllık en düşük seviyeye doğru güneye doğru bir yörünge göz ardı edilemez.

altın

Öte yandan, 1.875 dolarlık engelin başarılı bir şekilde kırılması, külçe alıcılarını memnun etmek için Mart ayının en düşük seviyesi olan 1.890 doları ve 1.900 dolarlık eşiği başarıyla geçmelidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak fxstreet
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku