Analistler Uyardı: Altın Önümüzdeki 1 Yılda Bu Seviyelere Kadar Düşebilir!

68

Küresel makro modellere ve Trading Economics analistlerine göre, altın önümüzdeki 12 ay içinde 1400 ila 1700 dolar arasında işlem görecek.

Altın’da ”Death Cross” ortaya çıkabilir

Yatırımcılar ABD Federal Rezerv yetkililerinden faiz oranı artışlarına ilişkin çelişkili sinyaller alırken, altın fiyatları Pazartesi günü erken işlemlerde ons başına 1.780 dolardan işlem gördü ve 17 Haziran’da 7 haftanın en düşük seviyesi olan 1.760 dolardan çok da uzak olmayan bir seviyede işlem gördü. Altın vadeli işlem fiyatlarının temel destek seviyesi olarak ons ​​başına 1.770 dolar civarında sabitlenmesi dikkate değer. 200 ve 50 günlük hareketli ortalamaların daralması, son altın fiyatı hareketine karşı bir uyarı niteliğinde. Bu trend devam ederse ve 200 günlük hareketli ortalama 50 günün altına düşerse “Death Cross” olarak bilinen teknik bir grafik paterni ortaya çıkabilir.

Geçen hafta altın fiyatları artan açık pozisyon ve hacimle yüksek bir seviyede kapandı. Buna karşılık, sarı metal, öngörülebilir gelecekte ons başına 1.800 dolarlık kritik bariyer için hala çabalıyor. Negatif tarafta, 1.760 dolarlık seviye bir faaliyet merkezi olmaya devam ediyor. Varlık geçen hafta 100 dolarlık bir düşüşün ardından toparlanmaya çalışıyor, ancak mücadele ediyor. Altın fiyatları Cuma günkü PCE raporuna yanıt olarak yükseldi, ancak alıcıların önemli bir yükseliş yapması için hala yeterli itici güç yok. Trading Economics analistlerinin aşağıdaki grafiği, Federal Rezerv’in faaliyetlerine bağlı olarak altının önümüzdeki 12 ay boyunca düşüş eğilimine girme olasılığını gösteriyor.

Enflasyon ve altın ilişkisi

Bu arada Ticaret Bakanlığı, enflasyon endeksinin Mayıs ayında ABD istatistiklerine göre yüzde 3.4 arttığını belirtti. Rapora göre, ekonomi 1990’ların başından bu yana en yüksek oranda büyüdü, ancak kişisel tüketim durgun kaldı. Örneğin, on yıllık bir ABD Hazine tahvili yüzde 1,53 getiri sağladı. Altın, konu enflasyonist baskıları yönetmeye geldiğinde merkez bankasının hareketsizliğine karşı bir koruma işlevi görüyor, bu yüzden geçen hafta Fed’in er ya da geç harekete geçmeleri gerekebileceğini ilk kabulüne cevaben bu kadar dramatik bir şekilde düştü. Cuma günü sağlanan veriler, gelecekteki enflasyonun mümkün olduğunu teyit etti, ancak yukarı yönlü bir sürpriz olmaması altının bir miktar destek kazanmasına yardımcı oldu.

Dünya bankası: Altın 2021 ve 2022 boyunca düşecek

Yeni işsizlik başvuruları önceki hafta tahmin edilenden daha az düştü ve bu da işgücü piyasasının toparlanmasının yavaşladığını gösteriyor. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, geçen haftaki kongre ifadesinde, merkez bankasının destekleyici ekonomik konumunu sürdüreceğini vurgulayarak oranları çok hızlı artırmama sözü verdi. Analistler, ülkenin Haziran ayında 675 bin yeni iş yarattığını tahmin ediyor. Bu seviyenin üzerindeki rakamlar, risklernedeniyle altın için kötüyken, bu seviyenin altındaki bir seviye altın için yükseliş işareti olarak kabul edilir.

Altın Fiyatları İçin Kritik Tahmin Geldi!

Ancak Dünya Bankası altının geleceği konusunda o kadar iyimser değil. Finbold tarafından daha önce bildirildiği üzere Dünya Bankası, kilit pazarlardaki talep gergin kalmaya devam ettiği için altın fiyatının 2021 ve 2022’de düşmeye devam edeceğini tahmin ediyor. Bu hafta metalde konsolidasyon görüp görmeyeceğimiz, yatırımcıların kendilerini enflasyon spektrumunda nereye yerleştirdiklerine bağlı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Finbold.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku