Altın İçin Teknik Veriler ve Gelişmeler Neye İşaret Ediyor?

12

Altın fiyatı Fed yöneticilerinin yaptıkları en son agresif açıklamalarının ardından yükselişe geçiyor. AB liderleri zirvesi ve Biden’ın NATO’daki mevkidaşlarıyla yapacağı toplantı odak noktası olmaya devam edecek. Analist Sagar Dua’ya göre XAU/USD, perşembe günkü Asya seansının ortası sırasında 1.941 dolar civarında 12 gün içindeki en büyük günlük kazancı parlıyor.

Bu hafta piyasaların odağında neler var?

Altın fiyatları, geçen haftadan bu yana 1.911,10-1.941,56 dolar gibi dar bir aralıkta sallanıyor. Bununla birlikte, Fed’in yöneticilerinin agresif tutumlarına rağmen, daha da yükseliyor gibi görünüyor. Kıymetli metal, Fed’in 50 baz puanlık faiz artırımı ihtimalinin artmasına rağmen piyasa katılımcıları tarafından destekleniyor gibi görünüyor. San Francisco Fed Bankası Başkanı Mary Daly çarşamba günü yaptığı konuşmada, faiz oranlarının yüzde 2,5 civarında sabitlenebileceğini ve bunun yükselen enflasyonu köşeye sıkıştırmak için gerekli olacağını iddia ediyor.

Kriptoarena.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere Cleveland Fed Bankası Başkanı Loretta Mester ise Fed’in 50 baz puanlık faiz artırımlarını bir kereden fazla tercih etti. 2022’nin sonuna kadar. Analist Sagar Dua’ya göre Fed üyelerinin agresif sıkılaştırma duruşu altın fiyatlarını sıkılaştırmada başarısız olmuş gibi görünüyor.  ABD dolar endeksi (DXY) 98.50 yakınlarında takılı kaldı ve teklifleri çekmek için riskten kaçınma temasında yeni bir dalga bekliyor. Bu arada, 10 yıllık ABD Hazine tahvilleri, iki yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 2,42’den küçük bir zayıflık bekleniyor.

Altın fiyatları için izlenmesi gerekenler

Analist Sagar Dua’ya göre ekonomik takvim perşembe günü büyük olaylarla dolu görünüyor. ABD raporu, perşembe günü İlk İşsizlik Başvurularını, Dayanıklı Mal Siparişlerini ve Markit (Üretim ve Hizmetler) PMI’sını açıklayacak. Bununla birlikte, odak noktası Rus petrolüne yönelik ambargonun tartışılacağı AB liderleri zirvesinde ve ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya-Ukrayna gerilimlerini ve diplomatik bir çözüm yaklaşımını görüşmek üzere NATO’daki mevkidaşlarıyla yapacağı toplantıda olacak. Bu açıklamaların altın fiyatlarını nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

Değerli metalin grafiklerini inceleyen analiste göre XAU/USD, altın fiyatlarını 1.945 dolar yakınlarına gönderen düşen kanalda bir kırılma sağladı. Düşen kanalın üst ucu 17 Mart tarihindeki zirvesi olan 1.949,80 dolarda yer alırken, alt ucu 18 Mart’ın en düşük seviyesi 1.918,21 dolar olarak işaretlendi. Ayrıca analiste göre Göreceli Güç Endeksi (RSI) (14) 60.00-80.00 aralığında dalgalanıyor. Bu, yükseliş eğiliminin devamı için sinyal veriyor. Değerli metal için 1.937,15 dolar olan 21 dönemlik Üstel Hareketli Ortalama (EMA), sayaç için büyük destek görevi görecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku