Altın, FED Başkanı’nın Bu Açıklamalarıyla Düşüşe Geçti!

99

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın etkisiyle geçtiğimiz haftalarda tarihi zirvelerine yaklaşan altının fiyatı, ateşkes sağlanması ihtimallerinin artmasıyla kısmen düşüşe geçiyor. Öte yandan ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın yakın zamanda yaptığı açıklamalarla birlikte altın düşüşe geçti. İşte Powell’ın açıklamalarının detayları…

Fed Başkanı’nın açıklamalarının ardından altın 1.912 dolara düştü

Altın fiyatları seans zirvelerinden ciddi oranlarda düşüş kaydediyor. Bununla birlikte ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının agresif bir şekilde faiz oranlarını piyasaların beklediğinden daha fazla sıkılaştırabileceğini imzalamasına rağmen değerli metal hala kazançlarını koruyor. Powell, Ulusal İşletme Ekonomisi Derneği Yıllık Ekonomik Politika Konferansı’ndaki açılış konuşmasında faiz oranlarına ilişkin olarak şu açıklamaları yapıyor:

Fiyat istikrarına dönüşün sağlanması için gerekli adımları atacağız. Özellikle, bir toplantı veya toplantılarda federal fon oranını 25 baz puanın üzerine çıkararak daha agresif hareket etmenin uygun olduğu sonucuna varırsak, bunu yapacağız. Ortak tarafsız önlemlerin ötesine geçmemiz ve daha kısıtlayıcı bir duruşa geçmemiz gerektiğine karar verirsek, bunu da yapacağız.

Altın piyasası Fed’in sert yorumlarının izinden gidiyor gibi görünüyor. Altının fiyatı yazım sırasında son 24 saat içinde yüzde 1,20 oranında düşüş ile 1.912,34 dolardan işlem görüyor. Öte yandan Powell’ın para politikası konusundaki agresif duruşu, enflasyon baskıları arttıkça ortaya çıkıyor. Fed Başkanı, enflasyon görünümünün, piyasa uzmanlarının beklediğinden sürekli olarak daha yüksek olması nedeniyle önemli ölçüde kötüleştiğini de sözlerine ekliyor.

Powell, ekonominin güçlü olduğunu belirtiyor

Kapanış konuşmasında, enflasyonun çok yüksek olduğuna değinen ABD Merkez Bankası Başkanı Powell gerekli araçlara sahip olduklarını ve bunları fiyat istikrarını sağlamak için kullanacaklarını açıkladı. Yaptığı açıklamaların ardından altın fiyatlarının düşmesine sebep olan Powell ayrıca, merkez bankasının, COVID-19 pandemisinin bir sonucu olarak küresel arz sıkışıklığının kalıcılığının ve mallara yönelik güçlü talebin ciddiyetini hafife aldığını söyledi. Powell, enflasyon baskısının ne zaman soğumaya başlayacağının artık belirsiz olduğunu da sözlerine ekliyor. Fed Başkanı’nın bu konudaki yorumları ise şöyle oluyor:

Uzun süreli yüksek enflasyon döneminin uzun vadeli beklentileri rahatsız edici bir şekilde yükseltebileceği riski artıyor. Bu da Komite’nin anlattığım gibi hızlı hareket etmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Kriptoarena.com olarak açıklamalarını yakından takip ettiğimiz Jerome Powell, artan enflasyon riskinin altını çizerken, daha sıkı para politikasının ABD ekonomisi üzerindeki etkisini de küçümsedi. Altın gün içinde fiyatından 20,45 doları silerken, Powell merkez bankasının daha sıkı para politikasının resesyona yol açmasını beklemediğini de sözlerine ekliyor. Merkez bankası başkanı buna ilişkin olarak ise şunları belirtiyor:

Hiç kimse, mevcut bağlamda yumuşak bir iniş getirmenin basit olacağını beklemiyor- mevcut bağlamda çok az şey basit. Ve para politikasının genellikle cerrahi kesinliğe sahip olmayan kör bir araç olduğu söylenir. Meslektaşlarım ve ben bu zorlu görevde başarılı olmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Bugün ekonominin çok güçlü olduğunu ve daha sıkı para politikasıyla başa çıkmak için iyi bir konumda olduğunu belirtmekte fayda var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Kitco.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku