Rusya’dan, Rublenin Ardından Bitcoin ve Altın Çıkışı

398

Son bir aydır dünyanın gündeminde olan ve piyasaları ciddi anlamda etkileyen Rusya ile Ukrayna savaşıyla birlikte pek çok ülke Rusya’ya çeşitli yaptırımlarda bulundu. Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Putin’in doğal gaz satışı ödemelerinde Rus rublesine geçme planının, Batılı ülkeleri ikilemle karşı karşıya bırakabileceği ve 1970’lerden bu yana Avrupa’nın en kötü enerji krizinde ciddi sonuçlar doğurabileceğini belirtiliyor. Bunlara ek olarak Rus bir yetkili, Rusya ile dost olan ülkelerle enerji ticaretini Bitcoin (BTC)’le de yapabileceklerini belirtiyor.

Putin, dost olmayan ülkeler için doğalgaz satışı ödemelerinde rubleye geçeceklerini duyurdu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün hükümet yetkilileriyle gerçekleştirdiği toplantıda, ABD ve Avrupa Birliği’ne mal tedarikinde ödemeyi dolar veya avro ile almanın artık anlamsız olduğunu kaydetti. Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Bütçe Komitesi Başkanı Pavel Zavalnıy, Rusya ile dost olan ülkelerle enerji ticaretini yerel para birimleriyle, gerekirse Bitcoin (BTC)’le de yapabileceklerini söyledi. Zavalnıy, başkent Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, Rusya’nın dost olmayan ülkelerle enerji ticaretini Rus rublesi üzerinden yapma kararını değerlendirdi.

Batılı ülkelerin, Rus varlıklarını dondurarak gayrimeşru adımlar attığını vurgulayan Putin, Batı’nın kendi para birimlerine yönelik güveni zedelediğini belirtiyor. Putin, Rusya’nın ihracatta ödemeleri dolar ve avro ile almasının anlamsız olduğuna işaret ederek, ABD ve AB’ye mallarını tedarik ederken ödemeleri dolar, avro ve bazı para birimleri üzerinden almanın artık kendileri için hiçbir anlam ifade etmediğinin açık olduğunu ifade ediyor. Putin ayrıca dost olmayan ülkelere doğal gaz satışının ödemelerinde Rus rublesine geçmeyi planladıklarını da sözlerine ekliyor.

Rus yetkili Bitcoin veya altınla ödeme yapılabileceğini duyurdu

Rusya Devlet Başkanı’nın söz konusu planına ilişkin daha fazla ayrıntı verilmezken, uygulamanın bir hafta içinde başlatılması bekleniyor. Öte yandan Putin’in açıklamaları Rus para birimi üzerinde anında etki gösterirken ruble, dolar ve avro karşısında güçlendi. Kriptoarena.com olarak yakından takip ettiğimiz dolar/ruble paritesi yüzde 3’e yakın gerileyerek 3 Mart’tan bu yana ilk defa 100’ün altına indi. Avrupa’da 97 avrodan güne başlayan doğalgazın megavat saat fiyatı ise Putin’in açıklamaları sonrası yüzde 22,42 artarak 118,75 avroya ulaştı.

Ekonomistler, Putin’in ruble hamlesinin batıyı dolaylı olarak ya kendi yaptırımlarını aşmaya ya da Rus gazını boykot etmeye zorlayabileceğini savunuyor. Özellikle Rus gazına bağlı Almanya için bunun önemli yansımaları olabileceğine işaret ediliyor. Yaptırımlar nedeniyle dolar ve avro ile doğal gaz satmanın artık sorunlu bir hale geldiğine işaret eden Duma’nın Bütçe Komitesi Başkanı Pavel Zavalnıy ise dost olmayan ülkelerin doğal gaz için rublenin yanı sıra Bitcoin veya altınla da ödeme yapabileceklerini ifade ediyor. Zavalnıy, dost olan ülkelerle ise yerel para birimleriyle enerji ticareti yapabileceklerini şu şekilde ifade ediyor:

Farklı para birimleriyle ticareti gerçekleştirebiliriz, bu normal bir uygulama. Eğer gerekiyorsa enerji kaynaklarıyla ticareti Bitcoin’le de yapabiliriz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku