Altın Fiyatları Bu Gelişmeleri Bekliyor! “Piyasa Hareketlenebilir”

133

Altın fiyatı (XAU / USD), son üç haftayı düşüş ivmesinde geçirdikten sonra, Pazartesi günkü Asya seansında 1.800 doları savunmaya çalışırken hafif kayıplar kaydetti. Bunu yaparken, sarı metal, ekonomik yavaşlama korkularının ortasındaki riskten uzak ruh halini haklı çıkarıyor, ancak ABD tatilinin yanı sıra bu haftaki kilit veriler / olaylar öncesinde temkinli bir ruh hali içinde kalıyor.

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler ve piyasalara genel bakış

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Durgunluk korkuları, ABD ISM İmalat PMI’ının iki yılın en düşük seviyelerine gerilemesinin ardından Cuma günü tırmandı. Riskten uzak ruh haline ek olarak, Rusya ile Ukrayna arasındaki jeopolitik gerginliğin artması ve Çin’in alıcıları etkilemedeki başarısızlığı oldu. Bununla birlikte, Haziran ayı ABD ISM İmalat PMI, iki yılın en düşük seviyelerine gerileyerek 54,9 beklenen ve bir önceki 56,1 seviyesine kıyasla 53,0’a geriledi. Ayrıntılar, İstihdam Endeksi’nin 49,6’dan 47,3’e ve Yeni Siparişler Endeksi’nin 55,1’den 49,2’ye düştüğünü gösterdi. Son olarak, Ödenen Fiyatlar Endeksi, 81,0’lık piyasa tahminlerine karşın 82,2’den 78,5’e geriledi. Haziran ayına ilişkin S&P Küresel İmalat PMI’ının son okumalarının, Mayıs ayındaki 52,4 ve 57’lik flaş tahmine karşın Temmuz 2020’den bu yana en düşük seviyeye gerileyerek 52,7’ye gerilediği belirtilmelidir.

Altın Fiyatları Bu Gelişmeleri Bekliyor! "Piyasa Hareketlenebilir"

Ek olarak, Rusya’nın Lysychansk üzerinde tam kontrole sahip olduğu iddiası ve Çin’in ekonomik geçişi yeniden kazanma kabiliyeti konusundaki şüpheleri, altın fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor gibi görünüyor. Bu oyunların ortasında, ABD 10 yıllık Hazine getirileri Şubat ayından bu yana en büyük haftalık düşüşe işaret ederken, Wall Street kriterleri Cuma günkü sürpriz kazançların ardından net yönler için mücadele etti. Ayrıca, S&P 500 Vadeli İşlemleri, basın saatine göre riskten uzak ruh halini tasvir etmek için yüzde yarım oranında düştü. İleriye dönük olarak, ABD Bağımsızlık Günü tatili XAU / USD hareketlerini kısıtlayabilir ve son zamanlarda Fed’in bir sonraki hamlelerine şahin bahisleri hafifletebilir. Bununla birlikte, bu haftaki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Tutanakları ve Haziran ayına ilişkin ABD İstihdam raporunu izlemek çok önemli olacak.

Teknik analiz

Altın fiyatı, Cuma günkü sıçramayı Aralık 2021’in sonlarından itibaren kilit yatay destekten korumak için mücadele ediyor, çünkü aşağı doğru eğimli RSI ve düşüş MACD sinyalleri, satıcıları destekleyen hareketli ortalama geçişine, yani ölüm haçına katılıyor. 50-DMA, yukarıda belirtilen osilatörler tarafından desteklenen 200-DMA’yı yukarıdan delerken, XAU / USD’nin çok aylık destek alanını 1.780 $ civarında yeniden test etmesi muhtemeldir. Bununla birlikte, satıcıların 1.800 dolar civarındaki kritik direnç dönüşmüş destekten doğrulamaya ihtiyacı var.

altın

Bunu takiben, 1.760 doları çevreleyen 2021’in sonlarına doğru aşağı yönlü yörünge ayıları cezbedebilir. Aksine, 18 Nisan’dan itibaren aşağı doğru eğimli direnç çizgisini geçene kadar toparlanma zor olmaya devam ediyor ve basın saatine kadar 1.825 dolara yaklaşıyor. Bunu takiben, 50-DMA ve 200-DMA, altın fiyatına yaklaşık 1.845 dolardan meydan okuyabilir, bunun bir kırılması XAU / USD boğasının dönüşü için iyi bir sinyal gibi görünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak fxstreet
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku