Avrupa Merkez Bankası Başkanı Kripto Para Birimleri Konusunda Son Noktayı Koydu

113

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda kripto para karşıtı söylemlerde bulundu. Lagarde, kriptonun spekülatif bir varlık birimi olduğunu iddia ediyor.

ECB Başkanı Lagarde kriptonun spekülatif olduğunu düşünüyor

ECB Başkanı Christine Lagarde, “The David Rubenstein Show: Peer-to-Peer Conversations” adlı programda bazı kripto para karşıtı yorumlarda bulundu. Kriptonun küresel bir amacı olup olmadığı veya bu amaçlardan bir tanesini belirlemek için çok erken olup olmadığı konusunda Lagarde, merkezi olmayan alanın, parayı tanımlama şeklimize hiçbir şekilde yakın olmayan, oldukça spekülatif bir varlık sınıfı tarafından desteklendiğini iddia ediyor. ECB başkanının bu konudaki yorumu ise şu şekilde:

Kriptolar para birimi değildir, nokta. Kriptolar, muhtemelen para birimi olarak ünlerini iddia eden oldukça spekülatif varlıklardır, ancak değiller. Değiller… Bence son derece spekülatif, ara sıra şüpheli ve enerji tüketim varlıkları açısından yüksek yoğunluklu kriptolar arasında ayrım yapmamız gerekiyor, ancak bunlar bir para birimi değil.

ECB Başkanı Lagarde, aynı programda stablecoin’lerle ilgili konuları da tartışıyor. Lagarde, stablecoin’lerin büyük veri yardımıyla hızlı bir şekilde genişlediğini vurguluyor. Bununla birlikte, ana akım kriptolardan farklı olmalarına rağmen, yine de düzenleyici görüş altına alınmaları gerektiğini savunuyor. ECB Başkanı, stablecoin’lere ilişkin olarak şu yorumu yapıyor:

Öte yandan, bazı büyük teknolojilerin teşvik etmeye ve yol boyunca ilerletmeye çalıştığı, düzenlenmesi gereken farklı bir hayvan olan, çoğalmaya başlayan stablecoin’lere sahipsiniz. Kendilerini nasıl adlandırdıklarına bakılmaksızın, gerçekte yürüttükleri işe karşılık gelen gözetimin olması gerekiyor.

Lagarde, CBDC’ler söz konusu olduğunda kripto para karşıtı tavrını takınmıyor

Christine Lagarde, CBDC’ler konusuna gelindiğinde tavrını hücumdan savunmaya çeviriyor. CBDC’lerin yalnızca teknoloji çağına uyum sağlamak amacıyla piyasaya sürüldüğünü belirtiyor. Ayrıca, CBDC’lerin kripto para birimlerinden farklı olarak daha riskli hale getirmek yerine dijital zamanlarda hayatı kolaylaştıran merkezi dijital paralar olduğunu iddia ediyor. CBDC’lerin zorunlu olmayacağını ve geleneksel para birimleri ile uyumlu olarak ilerleyeceğini, yani tüketicilerin tercih ettikleri ödeme şeklini seçme seçeneğine sahip olacağını doğruluyor. CBDC’lere ilişkin olarak Lagarde şu ifadeleri kullanıyor:

Müşterilerin merkez bankası dijital para birimlerini içinde bulunduğumuz yüzyıla uygun hale getirecek bir şey üretme talebiyle harekete geçen merkez bankaları var, bu yüzden hepimiz CBDC’ye bakmıyoruz. Cüzdanlarımızda ceplerimizde banknot ve nakit bulundurmak yerine, tamamen aynı şeye sahip olabiliriz, ancak dijital bir formda, bu yüzden hepimiz bunun üzerinde çalışıyoruz ve kesinlikle konuyu, CBDC konusunu gündemimize almaya hevesliydim. Çünkü buna hazır olmamız gerektiğine inanıyorum.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku