Altcoin Sezonu mu Yaklaşıyor? BTC Hakimiyeti Düştü!
Altcoin Sezonu mu Yaklaşıyor? BTC Hakimiyeti Düştü!

Altcoin Sezonu mu Yaklaşıyor? BTC Hakimiyeti Düştü!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para uzmanları, piyasaların önümüzdeki dönemlerdeki durumu için güncel verileri yorumladı. Uzmanlara göre lider kripto para birimi BTC, önde gelen altcoin projeleriyle yeni bir rekabet içerisinde bulunuyor. Rakamlara göre BTC anlık olarak piyasa kapitalizasyonunun yüzde 41’ini oluşturuyor. Bu seviye ise 2022 yılının başından beri en düşük seviye. İşte detaylar…

“Metrikler Altcoin Sezonu’nu işaret ediyor”

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz aylarda Terra projesi çöküş yaşamıştı ve birçok kripto para birimi bundan etkilenmişti. Fakat bu çöküşten sonra altcoin piyasaları son aylarda önemli ölçülerde yükseliş yaşadı. BTC’nin Hazıran ayında 18 ayın en düşük seviyesi olan 17.600 dolar seviyesinden geri dönmesinin yanı sıra, altcoin projeleri kendi zirvelerinin tadını çıkardılar ve bu altcoin’lerden biri anlık olarak Bitcoin boğalarına yatırımları için bir şans veriyor. Lider altcoin Ethereum ise özellikle son haftalarda Bitcoin’in odağını çaldı diyebiliriz. Anlık olarak lider kripto para birimi BTC’nin piyasa değeri, Ocak ayından bu yana en düşük seviyesinde bulunuyor.

Bitcoin piyasa değeri hakimiyeti 1 haftalık mum grafiği.

Altcoin yatırımcıları için durum, altcoin’lerin yatırım olarak Bitcoin’i gölgede bıraktığı bir dönem olan “altseason” olarak adlandırılan özel bir ölçümle daha da destekleniyor. 94/100 normalleştirilmiş bir puanla Altcoin Sezon Endeksi şu anda Haziran 2021’den bu yana en ikna edici altcoin sezonu grafiği olarak karşımıza çıkıyor. Skor sıfıra ne kadar yakınsa, metrik Bitcoin’i altcoinlere göre o kadar tercih ediyor.

Altcoin Sezon Endeksi

“Gözler Merge güncellemesine çevrilmiş durumda”

Birçok yatırımcı ve kripto para meraklısı son zamanlarda gözlerini daha önce de kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz bir güncelleme olan Merge güncellemesine çevirmiş bulunuyor. Tartışmalar ise ETH’nin bu hafta kısa zaman dilimlerinde dalgalı grafikler çizmesine neden oldu. Son 24 saat içerisinde yüzde 5 değer kaybeden ETH, anlık olarak 1.685 dolardan işlem görüyor. BTC ise anlık olarak 23,112.86 dolar seviyelerinden el değiştiriyor.

Öte yandan zincir içi verilere bakıldığında, Bitfinex borsasındaki büyük bir balinanın uzun ETH maruziyetini büyük ölçüde azalttığını ve bir sonraki olumsuzluğun neredeyse garantili olduğuna dair bir inancın göstergesi olduğunu gösterdi.

ETH/USD uzun 1 günlük mum grafiği

Bir diğer yandan kripto para analisti Van de Poppe yine de yaklaşmakta olan ETH fiyat hareketine geldiğinde kısıtlama çağrısında bulundu. “İlk hafif düzeltmede insanlar zaten Ethereum için 300 dolar veya 600 dolar hedeflerine odaklanıyor” diye tweet paylaşımında bulundu ve şu sözleri ekledi:

“İnsanların önyargılarına sıkı sıkıya bağlı olmalarına rağmen, kelimenin tam anlamıyla buna gerek yok. Bu önyargı nedeniyle, piyasaları objektif olarak izleyemeyecekler.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altcoin Sezonu mu Yaklaşıyor? BTC Hakimiyeti Düştü!