ABD’de Bitcoin ve Enflasyon Tartışması Hız Kazanıyor

1.392

Amerikan ekonomisi işgücü ve arz kıtlığıyla boğuşurken, ülkenin merkez bankası “yüksek enflasyon risklerinin arttığını” açıkladı. Fed’in bu açıklamasının ardından bir kez daha, yatırımcılara yükselen enflasyona karşı koruma sağlayan Bitcoin gibi kripto para birimleri sorunu tartışmaya açıldı.

Ünlü milyarder, kripto para birimlerine yaptığı yatırımları açıklıyor

Yakın tarihli bir Bloomberg etkinliğinde konuşan Starwood Capital Group Yönetim Kurulu Başkanı Barry Sternlicht, yalnızca “para basan” bir dünyada yatırımcılar için akıllı bir hedge olarak kripto para birimlerini benimsediğini belirtiyor. Sternlicht ayrıca, emtialar üzerinde enflasyonist baskının oluşması konusunda Fed’e benzer endişeleri dile getiriyor. Yatırımcı, ayrıca servetinin net değerinin yaklaşık yüzde 2 ila 3’ünün en üst seviye Bitcoin ve Ethereum’u içeren dijital varlıklara yatırıldığını açıklıyor. Sternlicht, bu yatırımları sıfıra düşse bile kendisine bir zararı olmayacağını da ekliyor. CNBC ile önceki röportajında milyarder, kripto pazarını araştırma kararını daha çok detaylandırdığını şu şekilde belirtiyor:

BTC’ye sahip olmamın nedeni, ABD hükümetinin ve Batı yarımküredeki her hükümetin her zaman para basmasıdır. Ancak sınırlı bir miktarda olan BTC, dünyanın herhangi bir yerinde küresel olarak alınıp satılabilir. Dünyanın altının ikamesi olarak kabul ettiği bir şeye geçebilirsiniz.

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz üzere, Sternlicht’in açıklamalarına rağmen, piyasadaki pek çok kişi Bitcoin (BTC)’i altına tercih etme konusunda hemfikir değil gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde Economic Times’a konuşan Mobius Capital Partners’ın kurucusu Mark Mobius, kripto para birimlerinin yalnızca “spekülasyon” ve “inanç” temelinde değer verildiği için bir varlıktan çok bir din olduğunu düşünüyor. Mobius konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullanıyor:

Bitcoin veya kripto paralar din sınıfındadır, başkaları sizin gibi inanırsa yükseleceklerine dair bir inançtır, aksi takdirde bu bir yatırım değildir. Para kazandıran, temettü ödeyen, bir şeyler üreten bir şey değil.

Bitcoin karşıtları, BTC’nin yatırım değeri taşımadığını düşünmeye devam ediyor

Mobius’a göre altının sadece bir para birimi değil, aynı zamanda endüstriyel amaçlar için de kullanılabilen bir varlık olduğunu belirtiyor. Altın, bakır veya diğer metallere göre üstün bir iletken olarak kabul edildiği için elektronik üreticileri tarafından da tercih ediliyor. Ancak değerli metalin yüksek fiyatı, kullanımını caydırıyor. Bitcoin ile altını karşılaştıran Mobius bu konuda şu yorumları yapıyor:

Bu yüzden kripto para birimlerinin uygulanabilir yatırımlar kategorisinde olduğunu düşünmüyorum. Onunla oynayabileceğiniz, eğlenebileceğiniz bir spekülasyon ama bunu bir yatırım olarak düşünmeyin.

Borsaya benzer şekilde, kripto para piyasası da bugün kırmızıda işlem görüyor ve Bitcoin de dahil olmak üzere tüm büyük kripto para birimleri geçtiğimiz gün piyasa değerlerinin yaklaşık yüzde 15 ila 20’sini kaybetti. Yazım sırasında BTC son 24 saat içinde yüzde 1,33 oranında artış kaydederek 49,205 dolardan işlem görüyor. Ciddi bir BTC eleştirmeni Peter Schiff ise kripto para biriminin enflasyon riskinden korunma kapasitesini incelediği tweet’inde şu ifadelere yer veriyor:

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Ambcrypto.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku