AB Ülkesinden Çarpıcı Kripto Para Hamlesi: Vergi Geliyor!

56

Yerel basında çıkan haberlere göre, Slovenya vergi dairesi ülkedeki kripto para vergilendirme kurallarını değiştirmek için bir teklif ortaya koydu. Değişiklikler, kripto birimlerinin harcamasını veya fiat paraya dönüştürülmesini içeren işlemler için %10’luk bir vergi oranı getirmeyi amaçlıyor.

Vergi dairesi, Slovenya’da kripto vergilendirmesini basitleştirmek istiyor

Slovenya Cumhuriyeti Mali İdaresi (FURS), kripto para birimleri için geçerli olan vergi rejiminde değişiklik önerdi. Otorite, mal ve hizmetlere harcanan veya nakde çevrilen kripto miktarları için %10 vergi uygulamak istiyor. STA haber ajansının bir raporunda alıntılanan FURS, konuya ilişkin şu bilgileri açıklığa kavuşturdu:

Vergilendirilecek olanın kâr değil, bir Sloven vergi mukiminin kripto para birimini nakde çevirirken veya bir şey satın alırken banka hesabından aldığı miktar olduğunu vurgulamak isteriz.

Sloven vergi dairesi, mevzuat değişikliklerinin kabul edilmesi yoluyla yeni vergilendirme planını uygulamayı amaçlamaktadır. FURS, kripto birimleriyle ilgili gelirin AB üyesi ülkede vergilendirilme şeklini önemli ölçüde basitleştireceğini iddia ediyor. Değişiklikler yapılırsa, finans idaresi, bir vergi mükellefi tarafından kripto birimlerinin alım satımı ile satın aldıkları ve sattıkları veya dönüştürdükleri çeşitli kripto paralar arasında yapılan çok sayıda işlemi incelemek zorunda kalmayacağını açıkladı. Raporda, Slovenya’daki mevcut düzenlemelere göre, kripto paralarla yapılan işlemlerden elde edilen vergiye tabi gelir, her durumda koşullara bağlı. Örneğin bireyler, bir ticari faaliyetin parçası olarak yapılmışlarsa, kripto satışından elde edilen kazançlar üzerinden sermaye kazancı vergisi ödemekle yükümlüdürler.

Slovenya, kripto para birimi harcama ve satışına %10 vergi uygulamaya hazırlanıyor

FURS şu anda bazı durumlarda binlerce işlemi kontrol etmek zorundadır. Yetkili idare, giderek dijitalleşen dünyanın daha basit vergilendirme çözümlerine ihtiyaç duyduğunda ısrar ediyor. Bununla birlikte, yeni kurallar altında bile, bir kripto para piyasası yatırımcısı, birden fazla işlemin tekrar doğrulanmasını gerektirecek herhangi bir zararı kanıtlamak zorunda kalacaktı.

Slovenya, Avrupa’da kripto para benimseme konusunda lider olarak biliniyor. Geçen yıl düzenlenen bir rapora göre, ülkede kafeler, restoranlar, oteller, kuaför salonları ve spor tesisleri gibi 1000’den fazla yer, ödeme için çeşitli kripto birimlerini kabul ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak News.bitcoin.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku