90 Milyon Dolarlık Kripto Para Vurgunu: ABD Bu Genci Konuşuyor!

75

ABD Bölge Yargıcı Valerie Caproni, Stefan Qin isimli bir genci kripto para Ponzi planında yatırımcıları 90 milyon dolardan dolandırmaktan yedi buçuk yıl hapis cezasına çarptırdı.

Stefan Qin, 100’den fazla kişiyi dolandırdı

24 yaşındaki Avustralya vatandaşı Stefan Qin, 2017 yılında Virgil Sigma Fund LP’yi kurmak için okulu bıraktı. Hedge fonunun dünya çapında 40 kripto para borsasında arbitraj yoluyla %500 getiri sağladığını iddia etti. Qin, dolandırdığı yatırımcıların paralarını, kendisi için tuttuğu ayda 23.000 dolarlık bir Manhattan çatı katı dairesinde yaşayabilmek için kullandı. Federal savcılar, Qin’in yaklaşık 90 milyon dolardan 100’den fazla kişiyi dolandırdığını kaydediyor.

Manhattan ABD Başsavcısı Audrey Strauss yaptığı açıklamada, Virgil’in ‘piyasadan bağımsız’, güvenli yatırımlardan oluşan bir pazar stratejisi olduğunu belirtti. Qin’in kripto para yatırımcıları, kısa süre sonra gencin stratejilerinin zimmetine para geçirmek ve müşteri fonlarıyla yetkisiz yatırımlar yapmak için gizlenmiş bir araçtan daha fazlası olmadığını keşfetti.

Qin’in hileli kripto para işlemleri

Geliştirdiği Tenjin adlı özel bir ticaret algoritması aracılığıyla kar elde edebileceğini iddia eden Qin, bir borsada kripto para alıp diğerinde daha yüksek fiyata satabileceğini söyledi. Virgil’i 2017’de kurduktan kısa bir süre sonra, fonun zaten yıllık %500 getiri sağladığıyla övündü. Ertesi yıl, Wall Street Journal 24 yaşındaki genç hakkında bir biyografi yazdı. Bu noktada, 2020 yılına kadar 90 milyon dolara yükselen 23,5 milyon doları yönetiyordu. Qin yargıca işler kötüye gitmeye başladığında insanların, onun sözlerinden şüphelenmeye başladıklarını söyledi. Qin’in ifadesi şu sözleri içeriyor:

Suçumu itiraf etmek yerine en kötü şeyi yaptım ve yalanlarımı ikiye katladım. Esas kahraman olduğumu ve hayatın bir video oyunu olduğunu düşündüm ve onu yenmek için hile kodunu buldum. Bildiğimiz gibi hayat bir video oyunu değil.

Geçen yılın sonlarına doğru kayıplar katlanarak arttığında ve yatırımcılar paralarını geri talep etmeye başlayınca, Qin bu ödemeleri yapmaya başladığı başka bir fona baskın yapmaya çalıştı. Ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), aralık ayında kripto para borsalarının bu fonun varlıklarını dondurmasını sağlamayı başardı. Avusturalyalı gencin hükmü kesinleşirken yargıç, Qin’in yatırımcıları dolandırmak için “kasıtlı ve bilinçli bir şekilde bir yol seçtiğini” belirtti. SEC Başkanı Gary Gensler de sektörü sağlam bir şekilde düzenleme niyetinde olduğunu açıkça ifade etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Beincrypto.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku