SEC Başkanı Coinbase’i Hedef Aldı: Kripto Para Sektörü Alarmda!

85

Coinbase bir kez daha Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’in eleştirilerinin hedefi haline geldi. SEC’e göre, kripto para borsası menkul kıymet olabilecek token’ları listeledi. Bu, SEC başkanı Gary Gensler’in Coinbase’in anlaşmaları hakkındaki ifadesini Senato Bankacılık Komitesi’ne sunduğunda ortaya çıktı.

SEC başkanı, kripto para borsalarının kendilerinden izin almaları gerektiğini vurguluyor

SEC’in hamlesi, Coinbase ile dijital varlıkları olan kullanıcıların varlıkları üzerinde faiz kazanmalarını sağlayacak olan ‘Lend’ adlı önerilen bir hizmet üzerinden tartışıldıktan sadece birkaç gün sonra geldi. Hazırlanan sözlerinde Gensler, kripto para borsalarının ve projelerinin SEC ile konuşması gerektiğine dikkat çekiyor. Gensler, konuya ilişkin şu ifadeleri kullanıyor:

Platformların ve projelerin gelip bizimle konuşmasını önerdim. Birçok platformun üzerinde düzinelerce veya yüzlerce token bulunuyor. Her tokenin yasal statüsü kendi gerçeklerine ve koşullarına bağlı olsa da 50, 100 veya 1.000 token ile herhangi bir platformun sıfır menkul kıymete sahip olma olasılığı oldukça düşüktür. Hata yapmayın: Bu ticaret platformlarında menkul kıymetler olduğu ölçüde, yasalarımız uyarınca muafiyete hak kazanmadıkları sürece Komisyon’a kaydolmaları gerekir.

Coinbase ile SEC arasında yaşanan gerginliğin yanı sıra, Senatör Elizabeth Warren, kripto para borsalarına yönelik artan düzenlemenin nedenleri olarak geçen hafta piyasadaki çöküş ve volatiliteye işaret ediyor. Senatör, çöküş nedeniyle 400 milyar dolarlık piyasa değerinin kaybolduğunu kaydediyor. Volatilite hakkında yorum yaparken piyasanın volatil olduğu bir zamanda parasını çekmeye çalışan bir yatırımcının, büyük borsalarda kısa bağlantı sorunlarıyla karşı karşıya kaldığını vurguluyor. Ayrıca dijital varlıkların finansal katılımın bir yolu olduğu yönündeki popüler iddiayı da reddediyor.

SEC, dijital varlıkların hangi menkul kıymet sınıfına gireceğine dair yeterli bir açıklamada bulunmadı

Önde gelen kripto para birimleri Bitcoin ve Ethereum menkul kıymet olarak tanımlanmazken, SEC’in önceki yorumlarına göre diğer token’lara yönelik bir açıklama yapılmış değil . SEC, henüz kripto para birimlerinin menkul kıymet olarak kabul edildiği kapsamlı ve geniş bir liste sağlamadı. Komisyonun bunun nasıl belirleneceğine dair bir kılavuz bulunmuyor. Aslında, yaklaşık on yıllık bir ticaretten sonra, SEC kısa süre önce XRP’yi menkul kıymet olarak sınıflandırdı. Ancak, bu durum düzenleyici ile Ripple arasında devam eden bir yasal savaşa yol açtı.

Senatör Pat Toomey duruşma sırasında bu noktaya değindi. Gensler’in kripto para borsaları hakkındaki yorumlarına yanıt olarak Toomey, SEC’in Howey Testinin nasıl uygulanacağını açıkça belirtmediğini dile getiriyor. Howey Testi, bir yatırımın menkul kıymet olarak sınıflandırılıp sınıflandırılamayacağını belirlemek için kullanılan bir yöntem olarak biliniyor. Senatör, Howey Testine göre eleme noktalarından biri olan stablecoin’lerin kar sağlamaları muhtemel olmadığı için menkul kıymet olarak nitelendirilmediğini de sözlerine ekledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Crypto-news-flash.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku