0x (ZRX) Nedir?
0x (ZRX) Nedir?

0x (ZRX) Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son dönemde kripto para piyasası içinde yerli yatırımcıların da dikkatini çekmeyi başaran 0x (ZRX) kripto para projesi oldukça araştırılmaktadır. Ethereum tabanlı token’ların eşler arası değişimine yardımcı olan ZRX oldukça merak edilmektedir. Bu yazımızda, kripto para yatırımcılarının merak ettiği 0x (ZRX) nedir, amacı nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi sorulara kriptoarena.com olarak, cevap vermeye çalışacağız.

0x (ZRX) Nedir?

0x, bir altyapı aracılığıyla ortak akıllı sözleşmeler kullanılmasıyla dikkatleri üzerine çekmiştir. ZRX projesi, Ethereum tabanlı token’ların eşler arası değişim işleminin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Ayrıca proje merkezi olmayan bir borsa olarak adlandırılmaktadır. Sorunların üstesinden gelmek için önerilmiş iki strateji bulunmaktadır. Bunlar devlet kanalları ve otomatikleştirilmiş pazar token’larını birleştirmektedir. 0x merkeziyetsiz kripto para borsasının yerel kripto para birimi ZRX coin olarak bilinmektedir.

Projenin Amacı Nedir?

0x projesinin ilk olarak amacı, kullanıcı ağını geleneksel finansal aracılara dayandırmamaktır. Bu da yeni tür pazarlar yaratmaya ve işletmeler teşvik içerir. ZRX projesi, merkezi olmayan finans (DeFi) protokolleri grubunda yer almaktadır. Bu nedenle yönetimini dağıtmak için ZRX adı verilen özel bir kripto varlığı kullanmaktadır. Bu temel hizmet karşılığında ZRX kullanıcıları, yatırım platformunda varlık alıp sattığında ödenen ücretlerden faydalanabilmektedir. Ayrıca ZRX cinsinden ek ödüller kazandırması projenin önemli özelliklerindendir.

0x projesi, dijital ürün ve hizmetler için pazar yerlerinde kullanılabilmektedir. Ayrıca OTC, DeFi protokolleri ve merkeziyetsiz borsalar dahil olmak üzere çok sayıda alanda faydalanmak mümkündür. Otomatik piyasa yapıcı olarak bilinen AMM’ler aracılığıyla, bir kripto varlığının fiyatı belirli bir değere ulaştığında alım satımları kolaylaştırmak için üçüncü bir taraf hizmetleri sunmaktadır. Böylece 0x projesi, iki taraf arasındaki işlemleri yürütmekte kullanılabilmektedir.

Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Her zaman ki gibi bir projeyi incelerken en çok dikkat edilen yer, avantajları ve dezavantajları olarak karşımıza çıkar. Bu projenin avantajları incelendiğinde ilk olarak, Ethereum ağında inşa edilmesi göze çarpmaktadır. 0x projesinin Ethereum ağı üzerine inşa edilmesi, ETH madenciliği ve node ağının ortak çabalarıyla saldırılara karşı güvenli hale gelmesini sağlamaktadır. İkinci olarak, arzı sınırlıdı. Ayrıca 1 milyar ZRX sınırlı arzı bulunmaktadır. Bu da yatırımcıları yüksek enflasyona karşı koruyabilmesine olanak sağlamaktadır. Üçüncü olarak, 0x protokolü üzerine kurulan merkeziyetsiz borsalarda, tüm işlemlerin önce Blockchain ağı dışında gerçekleştiriliyor olması göze çarpmaktadır. Devamında işlemler Blockchain ağına işlenmektedir. Son avantaj olarak, ZRX sahipleri Ethereum ağı sayesinde birçok platformdan yararlanabilmektedir. Ayrıca ZRX sahipleri, Ethereum varlıklarını pek çok farklı uygulama üzerinden alma ve satma imkanına sahiptir.

Dezavantajlara gelince, 0x merkeziyetsiz kripto para borsasında işlem hacminin oldukça düşük olması göze çarpmaktadır. İkinci olarak, 0x projesine benzer şekilde pek çok otomatik piyasa yapıcı bulunmaktadır. Bu da sektördeki rekabeti aşırı derecede yukarıya taşır. Yani projede ki en ufak aksilikte geçişler oldukça hızlı gerçekleşeceğinden bir daha toparlaması güç olacaktır. Son olarak, ZRX coin oynaklığı sebebiyle yüksek risk içeren yatırım olarak kabul edilmektedir. Bu şekilde kabul edilen bir coin, diğerlerine göre daha fazla sıkıntıya açıktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

0x (ZRX) Nedir?