Zuckerberg den dijital camiaya çağrı

0 0

Facebook CEOsu Mark Zuckerberg dijital dünyanın denetime ihtiyacı olduğunu söyledi. Devlet düzenlemelerinin potansiyel bir çözüm olduğunu belirten Zuckerberg bununla beraber dijital camianın “öz yönetimini” “belki de daha iyi bir yol” olarak nitelendirdiğini söyledi.

Zuckerberg; “Önümüzdeki on yıl için büyük sorulardan biri internetin etkinleştirdiği büyük yeni dijital toplulukları nasıl yöneteceğimizdir” dedi.

Zuckerberg Facebook paylaşımında önümüzdeki on yıl için odak noktalarını detaylandırdı. Zuckerberg’in altını çizdiği konular arasında kripto varlıkların dahil olduğu dijital ekosistem ve dijital yönetişim de yer aldı.

Zuckerberg Facebook dahil olmak üzere sosyal medya operasyonlarının ekosistemin ideallerden ödün vermeden var olamayacağını belirtti. Facebook CEO’su bu hale örnek olarak ifade özgürlüğü ve güvenlik gizlilik ve yasal zorunluluklar ya da açık sistemler oluşturma ile erişimi engelleme arasındaki dengeyi verdi. Zuckerberg bu konularda genelde açık ve net bir doğru yanıt olmadığını ve birçok durumda toplumun “meşru olduğunu hissedeceği” şekilde karar verilmesinin önemli olduğunu söyledi. Zuckerberg; “Bu açıdan özel şirketlerin temel demokratik değerlere değinen çok önemli kararlar alması gerektiğini düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Düzenleme (regülasyon) sorunu

Düzenlemeler Zuckerberge göre dijital topluluk yönetiminin ikilemine potansiyel bir çözüm olabilir çünkü kamu yönergeleri şirketlerin koyduğu kurallardan daha fazla genel geçerlilik sağlayabilir.

Zuckerberg seçimler ve gizlilik gibi çeşitli alanlarda düzenlemelerin getireceği netliğe duyulan ihtiyaçtan bahsetti.

Facebook CEOsu öz yönetimi de başka bir seçenek olarak öne sürdü. Zuckerberg sosyal medya devinin konuyla ilgili bir proje üzerinde çalıştığı belirtti.

Kripto evreni henüz çok genç olan endüstrideki düzenleme eksikliğinin sıkıntılarını yaşıyor. Meydana gelen her olumsuz veya soru işareti sektörde düzenleme çağrılarını yükseltiyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku