featured

Zor Günler Geçiren Ripple a (XRP) Bir Dava da Florida dan 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rippleın yasal sorunları açılan başka bir dava ile birikmeye devam ediyor. Şirket Floridada Tyler Toomey adına açılan bir başka toplu dava ile karşı karşıya. Davacı blockchain şirketini herhangi bir kısıtlama getirmeden perakende yatırımcılara XRP sunarak Florida Menkul Kıymetler ve Yatırımcı Koruma Yasasını ihlal etmekle suçluyor.

Ripple’ın kurumsal iş masraflarını karşılayamaması sözde tokenı “mümkün olduğu kadar geniş çapta” satmaya ve arzını ve likiditesini kontrol etmeye zorladı.

Başka bir deyişle Rippleın gelirinin ezici çoğunluğu XRP satışlarından  geldi ve Ripple operasyonlarını finanse etmek için bu satışlara güvendi. Şirketin bu satışlardan1 milyar doların üzerinde gelir elde ettiği ileri sürüldü.

Dava ayrıca Ripple CEOsu Brad Garlinghouseu bireysel bir davalı olarak adlandırıyor ve CEOnun token performansını manipüle ederken Nisan 2017den Aralık 2019a kadar yaklaşık 150 milyon dolar değerinde XRP sattığını iddia ediyor:

Nisan 2017 ile  Aralık 2019 arasında çeşitli zamanlarda Garlinghouse XRPnin piyasa fiyatını düşürmekten korumak amacıyla XRPnin piyasa fiyatı düştüğü için XRP satışlarını da duraklattı.

 CEO Ripple’in yatırımcıların potansiyel olarak kâr elde edebilecekleri bir yatırım olduğunu sık sık dile getirmişti. Milyonlarca XRP satarken Garlinghouse yatırımcılara XRPye yatırım yaptığını ve yatırım konusunda iyimser olduğunu söylemişti.

 Rippleın Yasal Sorunları Artmaya Devam Ediyor

Ripple Mayıs 2018de Bradley Sostack tarafından açılan benzer bir toplu dava ile sarsılmıştı. Dava neredeyse üç yıldır devam ediyor.Şirketin yasal sorunları Aralık ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava edildikten sonra çok daha kötü hale geldi. Ayrıca Ripple Aralık 2019da sermayesini geri almak isteyen büyük varlık yöneticisi Tetragon tarafından dava edilmişti.

Zor Günler Geçiren Ripple a (XRP) Bir Dava da Florida dan