Zimbabve de Bitcoin kullanımında patlama

0 0

Afrika ülkesi Zimbabvede yabancı para birimlerine getirilen kısıtlamanın ardından ülkede Bitcoin kullanımında ani bir yükseliş yaşandı. Zimbabve Başkanı Emmerson Mnangagwa ülkenin resmi para birimi Zimbabve dolarının değerlenmesi için attığı adımların ardından ülkede uçtan uca Bitcoin işlemleri ivme kazandı.

Yabancı para birimlerinin kullanılması yasağı İngiliz sterlini Güney Afrika randı ABD doları ve diğer yabancı para birimlerinin yerel işlemlerde kullanımını kapsıyor.

2006 yılında hiperenflasyon yaşayan Zimbabve 2009 yılı itibariyle Zimbabve dolarını kademeli olarak kullanımdan kaldırma ve çoklu para birimi sisteme geçiş kararı aldı. Kararla beraber hiperenflasyonda rahatlama sağlansa da hükümetin para politikası üzerindeki etkisi kayboldu.

Zimbabvede uygulamaya konulan yabancı para birimi yasağı maaşların dövizle ödenmesi için kampanya yürüten işçi birliklerinin etkisini kısıtlamayı hedefliyor. 

Ülkede 2018in son döneminde bankaların Bitcoin işlemleri yapmasına yasak gelmişti. Yasağın uygulamaya konmasının ardından Zimbabvede yerel Bitcoin fiyatlarında ciddi artışlar yaşanmış ve birçok kripto para kullanıcısı mobil ödeme platformu EcoCashi tercih etmeye başlamıştı.

Bitcoin yasağına rağmen Zimbabve günümüzde kripto para bazlı ticaretin en aktif olduğu pazarlardan birisi olarak biliniyor. Zimbabve halkı da yatırımlarını Zimbabve doları olarak değerlendirmek yerine kripto para gibi dijital varlıklara yöneliyor.

Kripto para borsası Golixin CEOsu Tawanda Kembo Bitcoin için yüksek seviyede talep olduğu ve talebe göre çok az arz olduğunu söyledi. Kembo Bitcoinde görülen hareketliliğin borsalar yerine karaborsada bulunduğunu belirtti.

24 Haziranda başlayan yabancı para birimi kullanımı yasağı ile beraber ülkede Bitcoin fiyatı 11 bin dolardan 76 bin dolara fırladı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku