İran, Bitcoin işlemi yasağına rağmen madenciliğe izin veriyor

0 0

Bitcoin işlemlerinin yasak olduğu İranda merkez bankasının kripto para madenciliğine izin vermeyi planladığı bildirildi.

ABD yaptırımlarına ve ekonomik kısıtlamalara maruz kalan İran finansal durgunluktan kurtulmak için kripto para alternatiflerini değerlendiriyor.

Tahran yönetimi 2018 yılında madencilik faaliyetlerini bir sektör olarak tanımlasa da yüksek elektrik tüketimi operasyonlarda yasaklamaya yol açtı.

Ülkede kripto para madenciliği yapan kişilerin elektriğin ücretsiz olması sebebiyle camilerden elektrik tedarik ettiği biliniyor.

Ülkeden gelen son haberlere göre yetkililer yeni elektrik fiyatları düzenlemesi yapılana kadar madencilik işlemleri için borç ertelemesi talep etti.

İran Merkez Bankası Başkanı Himmeti uluslararası dijital para birimleri madenciliği işlemlerinde elektrik ücretinin ihracat bedelinde fiyatlanması ve madenciliği yapılan kripto paraların ulusal ekeonomik döngüyü beslemesi gerektiğini söylemişti.

Geçtiğimiz hafta İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehrumi ülkede halihazırda bir Çinli bir şirketin madencilik operasyonu faaliyetlerinde bulunduğunu bildiğini belirtmiş fakat bu bilgiyi resmi kaynağa dayandırmamıştı.

İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehrumi özel ve ticari kuruluşların lokal olarak aktif olabileceğini kabul etmişti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku