Youtube, dolandırıcıların günlük yatırımcılardan Bitcoin de 130.000 dolar çalmasına yardımcı oluyor

0 0

Kripto para izleme hizmeti Whale Alerttan çıkan yeni bir rapora göre dolandırıcılar 2020nin ilk altı ayında 24 milyon dolarlık komisyon verdi.

10 Temmuzda yayınlanan bir rapora göre siber hırsızlar insanları Bitcoin ile kandırmayı çok kolay buluyor çünkü şemaları inandırıcı bir şekilde profesyonel ve agresif hale geldi.

Örneğin özellikle başarılı bir dolandırıcılık için günde bir tek 130.000 doların üzerinde bir miktar için sadece web sitesi bir bitcoin adresi ve iyi miktarda Youtube reklamı yeterlidir.

Bir diğeri “yazım hatalarıyla dolu amatör bir web sitesi” ile sahte bir dijital varlık borsasını teşvik ederek altı ayda 15 milyon dolardan fazla para kazandı.

Whale Alert yeni blockchain suç raporlama izleme ve analiz aracı Scam Alerti kullanarak raporlardan web sitelerinden ve bitcoin adreslerinden “yüzbinlerce” veri topladığını ve analiz ettiğini söylüyor.

Büyük ölçekli Bitcoin işlemlerini izlemekle ünlü kurum kripto suçlarının çok para kazandırdığını belirtti. Bu işin büyük ölçüde risksiz olması yani faillerin yakalanma şansının çok düşük olması işi cazip hale getiriyor.

Rapora göre dolandırıcıların Ponzi programları hariç son dört yılda 38 milyon dolarlık BTC ile başladıkları görülüyor. 2020 sonunda Whale Alert dolandırıcıların yıllık gelirde 50 milyon dolar kazanacağını tahmin ediyor – 2017den bu yana % 2.000 artış.

Sextortions sahte borsalar sahte başlangıç ​​para teklifleri Bitcoin kurtarma ve video dolandırıcılıkları gibi düzinelerce farklı dolandırıcılık türü bulunuyor. Whale Alert şu anda en önemli dolandırıcılık türünün hediye olduğunu söyledi.

Dolandırıcılar Elon Musk gibi ünlülerin kimliklerini kullanarak veya Youtube reklamlarının yardımıyla insanları Bitcoin göndermeleri için iyi bilinen bir kaç yöntem kullanıyor. Bu tür planlar “dolandırıcıların getirdiği beceri ve çabaya bağlı olarak” birkaç bin ile 300.000 dolar arasında net olabiliyor.

Whale Alert geliştirilmiş metodolojinin “tüm profesyonel ekipler” in dolandırıcılık konusunda en başarılı olanların arkasında olabileceğini öne sürdüğünü söyledi:

“Bir şey çok açık : şu anda bu suçluları durdurmak için yapılan hiçbir şey yeterli değil ve bir topluluk olarak hareket etmezsek blockchainin itibarı uzun vadede iyileşemeyebilir.”

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku