Yolsuzluk Endeksinde Dipte Olan Ülkelerin Bitcoin Tutkusu Normal mi?

29

Johns Hopkins Üniversitesi Ekonomi Profesörü Steve Hanke, Bitcoin (BTC)’in yolsuzlukla yüksek oranda ilişkili olduğunu ve El Salvador’un varlığı ulusal bir para birimi olarak kabul etmesinde, bu özelliğin önemli rol oynadığını söyledi.

Latin Amerika ülkeleri ve yolsuzluk endeksi

Hanke, Twitter hesabı aracılığıyla, El Salvador gibi, Bitcoin (BTC)’i yasal para birimi ilan etmeyi planlayan diğer beş Latin Amerika ülkesinin yolsuzluk sorunları olduğunu belirtti. Ekonomist’in listesindeki 5 ülke olan, Arjantin, Brezilya, Panama, Meksika ve Paraguay’ın yolsuzluk endeksinde son derece düşük sıralarda yer aldığını kaydetti ve aşağıdaki tabloyu paylaştı.

Hanke, El Salvador’un, Bitcoin’i yasa para birimi olarak ilan etmesinin, bir tür ekonomik aptallık olduğunu belirterek eleştirdi. El Salvador‘un hamlesinin ardından, yukarıda belirtilen ülkelerdeki önemli devlet yöneticileri bu hamleyi övdü. Örneğin Panama Milletvekili Gabriel Silva, ülkesinin de El Salvadoru takip etmesi gerektiğini söyledi.

  El Salvador’un Bitcoin hamlesi riskli

Hanke’ye göre, itibari para birimi olarak dolara dayanan El Salvador, potansiyel olarak tam bir ekonomik çöküş yaşayacak. Profesör, yerel para birimi olmadığı için ülkenin parasız kalma riski olduğunu kaydetti. Kripto para birimini nakde çevirmek isteyen diğer ülkelerdeki Bitcoin kullanıcılarının, ülkedeki dolar reservlerini kurutarak, El Salvador’u hedef alacağına inanıyor. Hanke, hükümetin insanların tercih ettikleri para birimini seçme hakkını elinden aldığını belirtti ve şunları ekledi:

El Salvador’un Bitcoin Yasası, trader’ların para birimi seçme özgürlüğünü ortadan kaldırıyor. 7. maddenin uygulanması sorunlu olacak. El Salvador’da Bitcoin polis gücü yok ve her ticari işlemi denetleyemeyecek, sonuçta yolsuzluk için mükemmel bir cennet.

El Salvador Harekete Geçti: Başkan’dan Çarpıcı Bitcoin Paylaşımı
 

Ekonomist, Latin Amerika ülkelerinin Bitcoin’i kabul etmesinin arkasında suç unsurlarının olduğunu savundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Finbold.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku