Bu Ülkedeki Yetişkinlerin Dörtte Biri Bitcoin (BTC)’e Yatırım Yaptı

402

Dünyanın en büyük kripto varlık yönetim şirketi olan Grayscale, 67 milyon Amerikalı’nın cüzdanında Bitcoin (BTC) olduğunu açıkladı. Bu sayı geçen yıl ülkenin toplam yetişkin nüfusunun yüzde 23’ünü oluştururken bu yıl yüzde 26’sını oluşturmakta.

Bitcoin ana akım haline geliyor

Ek olarak anket, farkındalıkta bir artış olduğunu ve bunun sonucunda Bitcoin’in diğer dijital para birimleri arasında fazlasıyla kullanıldığını gösteriyor. Geçtiğimiz ay Pew Araştırma Merkezi’nden yapılan bir araştırma, benzer bulguları ortaya çıkardı. Amerikalıların yüzde 86’sı kripto hakkında çok az şey duyarken yüzde 24’ü ise kripto hakkında çok bilgili.

Grayscale, Bitcoin’e sahip olanların yüzde 55’inin kripto sektörüne son 12 ayda girdiğini vurguluyor. Bu durum, Bitcoin (BTC)’e olan ilginin son dönemde önemli ölçüde arttığını gösteriyor. Daha da fazlası, bu yeni alıcıların yüzde 66’sından fazlası, satın aldığından beri BTC’yi elinde tutuyor. Varlıklarını tasfiye edenlerin ise en az yüzde 91’i kâr için sattı.

ABD’deki Bitcoin yatırımcı sayısındaki artışın en olası nedeni enflasyon. ABD için yıllık enflasyon oranı, 2021 Ekim’inde sona eren 12 ay için yüzde 6,2. ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, bu, Kasım 1990’dan bu yana görülen en yüksek seviye. Giderek daha fazla yatırımcı, Bitcoin ve diğer para birimlerini enflasyona karşı korunma olarak görüyor.

Bu yıl, merkezi olmayan finans (DeFi) ve değiştirilemez tokenler (NFT’ler) endüstrisine muazzam bir ilgi görüldü. DeFi Pulse verilerine göre, DeFi endüstrisindeki mevcut toplam kilitli değer (TVL) 105,08 milyar dolar. Bu rakam, Eylül ayı ortalarında 276.92 milyar dolarlık rekor seviyeye yükseldi. Öte yandan, NFT’lerin yıl sonuna kadar 17.7 milyar dolarlık rekor bir satış rakamına ulaşması bekleniyor. Ancak bu gelişmeler, Grayscale’e göre Bitcoin’in endüstri etkisinin önünde durmadı. Bitcoin, toplam kripto pazarları değerlemesinin hala yüzde 46’sını oluşturuyor.

BTC ETF’leri daha fazla yatırım çekiyor

Ayrıca, Bitcoin borsasında işlem gören fonların (ETF’ler) onaylanması, bazı endüstri oyuncularını dijital pazarda geri çekilmeye teşvik etti. Bu tekliflerin devlet destekli olması ise onlara sadece daha fazla ilham verdi.

ABD’li yatırımcıların dörtte üçünden fazlası (yüzde 77), bir ETF ortaya çıkarsa Bitcoin’e yatırım yapma olasılıklarının daha yüksek olacağını söylüyor.

Ekim ayında yatırımcılar, piyasaya sürüldükten hemen sonra 1 milyar dolara yakın bir hacme ulaşan ve bir ilk olan ProShares Bitcoin vadeli işlem ETF’ine yöneldiler. Kısa bir süre sonra Valkyrie’nin ETF’si ve geçen ay VanEck Bitcoin Strategy ETF’si piyasaya sürüldü. Bu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) sonunda spot tabanlı bir Bitcoin ETF’yi onaylayacağına dair iyimserliği artırdı.

Daha önce Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz üzere; Bitcoin, yazı yazıldığı esnada 51,079,02 dolardan el değiştiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cryptonewsflash
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku