Yerli Kripto Para Borsalarından Hangisi Güvenli? Ünlü Ekonomist Yorumladı!

0 123

Ünlü ekonomist Barış Soydan bugün ki köşe yazısında Türkiye’de faaliyet gösteren ve yerli ünvanı taşıyan 20 farklı kripto para borsası için güvenilirlik araştırması yaptı. Soydan’a göre hiçbir kripto para borsası için tam anlamıyla güvenli kelimesini kullanmak mümkün değil.

Özellikle Thodex tarafından gerçekleştirilen vurgun, birçok kripto para yatırımcısını derinden etkiledi ve akıllara hangi kripto para borsası güvenilir sorusunu getirdi. Ekonomist Soydan’da bu sorulara cevap vermek adına 20 farklı kripto para borsasını yakından inceledi.

Türkiye’de 40’a yakın kripto para borsasının faaliyet gösterdiğini hatırlatan Soydan, bu sayının daha yüksek olabileceğini ancak kendisinin 20 farklı ve yerli kripto para borsasını incelediğini belirtti ve bu şirketlere sermaye büyüklüğü, kurucusu veya kurucuları kim gibi soruları yöneltti.

Yerli Kripto Borsalardan Güven Eşiği Üzerinde Yer Alanlar

Bu gruba giren borsalar, sahiplerinin belli olması, sermaye yapılarının diğer borsalara göre daha güçlü olması, tecrübe sahibi olmaları gibi özellikleri ile öne çıkıyorlar.

Türkiye’de güvenilirlik bakımından özellikle 5 kripto para borsası öne çıkıyor. Bu borsalar, Bitci, BtcTurk, Paribu, Icrypex ve Bitexen.

Güven eşiğinde ve güven eşiğine yakın olan borsalar ile birlikte diğer bir yandan da belirsizliğin hakim olduğu kripto para borsaları da var. Barış Soydan bu borsalara örnek olarak Felixo’yu gösteriyor. Soydan bu tarz borsaların, oldukça kurumsal bir yapıda gözüktüğünü ancak kurucusunun veya kurucularının kim olduğu belli olmadığı için temkinli yaklaşmak gerektiğini düşünüyor.

Merkez Bankası Başkanı kısa bir süre önce Thodex olayının patlak vermesiyle birlikte, iki hafta içerisinde kripto paralar için bir düzenleme getirileceğinin sinyallerini verdi. Kripto para borsaları için bir düzenlemenin ve lisans zorunluluğunun getirilmesi, Bitci CEO’su Onur Altan Tan’ın da gündemi arasında yer alıyor. Tan, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile gelecek düzenlemelerin arkasında olduklarını ve her kripto para borsasının lisanslanması gerektiğini belirtti.

Barış Soydan’ın yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku