Yeni Zelanda polisi, BTC-e operatörü Alexander Vinnik ten 90 milyon dolar ele geçirdi

0 1

Yeni Zelanda polisi şu anda feshedilen kripto borsası BTC-enin işletmecisi olduğu iddia edilen operatör Alexander Vinnik ve şirketi Canton Business Corporationdan (BTC-enin yönetim şirketi) 140 milyon NZ (~ 90 milyon ABD Doları) ele geçirdi.

Polis bunun tarihindeki en büyük yakalama olduğunu söyledi. Vinnik 2017 yılında Yunanistanda kara para aklama iddiaları nedeniyle tutuklandı ve bu yılın başlarında gözaltında olduğu Fransaya sevkedildi.

Vinnikin BTC-eyi kara para aklama kontrolleri ve politikaları olmadan işlettiği ve bunun suçluların borsa yoluyla yasadışı faaliyetlerden elde edilen gelirler neticesinde aklanmasıyla sonuçlandığı iddia ediliyor.

Yeni Zelanda polis komiseri Andrew Coster ele geçirilen fonların “dünya çapında yüz binlerce insan olmasa da siber suç ve örgütlü suç nedeniyle mağdur edilmesinden elde edilen kârı yansıtabileceğini” söyledi.

Coster polisin bu “çok ciddi suçları” ele almak için ABD İç Gelir Servisi ile yakın çalıştığını da sözlerine ekledi.

Polis ele geçirilen fonların kaybedilmesini talep eden Yüksek Mahkemeye başvuruda bulunmayı planlıyor. Fonların fiat veya kripto para birimi şeklinde olup olmadığı net olarak bilinmiyor.

Dava hala devam ediyor. Fransada tamamlandığında Vinnikin Yunanistana daha sonra ABDye ve sonrasında da yerli Rusyaya iade edildiği söyleniyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku