Yeni Komünist Manifestosu: Herkes İçin Bitcoinism!

0 52

Bir ülke ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya kaldığında veya uzun süreli bir siyasi kargaşa içinde yaşadığında, kripto para birimleri genellikle bu zor zamanlarla başa çıkmak için alternatif kurtuluş yolu olarak algılanmaya başlandı. Küba Komünist Partisi (PCC) de son zamanlarda ekonomik krizle başa çıkmak için dijital varlıklara ilgi göstermeye başladı.

Kübanın önde gelen gazetelerinden Directorio Cubano’ya göre, PCC’nin bazı üyeleri, ülkenin yaşadığı “mevcut ekonomik krizle başa çıkmak için bir alternatif” olarak ülkenin kripto para sektörüne ağırlık vermesi gerektiğini önerdi.

Küba, yıllardır uygulanan uluslararası yaptırımlar nedeniyle sert bir ekonomik krizle karşı karşıya ve pandemi, ülkeyi başta turizm sektörü olmak üzere birçok cepheden vurdu.

Küba Komünist Partisi’nin 8. kongresinde, delegeler, “Parti ve Devrim’in ekonomik ve sosyal politikasına ilişkin yönergelerin” güncellenmesinin bir parçası olarak kripto para birimlerini dahil etmelerini istediler.

Aslında, Küba merkezli bir medya kuruluşu olan Cubadebate, Havana’daki kongre sırasında “ekonominin mevcut koşullarında kripto para birimlerinin incelenmesinde ilerleme” önerildiğinden bahsetti.

Ancak PCC, kripto paraları dahil etme önerisiyle ilgili daha fazla ayrıntı sunmadı. Gazete Directorio Cubano, Küba Komünist Partisi’nin Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun petro (PTR) gibi devlete ait bir token yaratma adımlarını takip edebileceğini ima etti.

Küba’da Kripto Para Kullanımını Arttı

Şu anda Miguel Díaz-Canel tarafından yönetilen Küba hükümeti, kripto para birimlerini yaygınlaştırmak için büyük bir çaba göstermedi.

Genel olarak, Kübalılar son birkaç yıldır yoğunlaşan yeni ABD hükümetinin ambargoları nedeniyle para gönderme konusunda katı kısıtlamalarla karşı karşıya kaldılar ve Western Union gibi şirketler adadaki faaliyetlerini kapatmaya zorlandılar.

2020’de raporlar, giderek daha fazla Kübalının, kamu hizmetleri ve sınır ötesi ödemeler için kripto para kullandığını ortaya çıkardı.

Dahası, Covid-19’un yayılmasını engellemek için getirilen kısıtlamalar, yurt dışında yaşayan Kübalı gurbetçilerin para gönderirken kripto para kullanımında bir artışa yol açmış gibi görünüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku